15 Grudzień 2019 03:55
BIP
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

OFERTA SZKOŁY
Światowy Dzień Wolontariusza
Światowy Dzień Wolontariusza

6 grudnia 2019 r. grupa wolontariuszy z naszej szkoły wspólnie z opiekunem p. Renatą Sojka i delegacjami z innych szkół świętowała  Światowy  Dzień Wolontariusza, którego gospodarzem był Zespół Szkół nr 2 im. Krzysztofa Kamila  Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Obchody rozpoczęto mszą świętą, którą odprawił ks. Krzysztof Franczak w Kościele Najświętszej Maryi Panny  Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Podczas homilii skierował kilka słów do zebranych mówiąc, że wolontariuszom i tym, którzy czynią dobro powinna towarzyszyć refleksja o miłości do drugiego człowieka, zainspirowana do Pana Jezusa i Eucharystii.

W dalszej części spotkania wolontariusze uczestniczyli w wykładzie pani Urszuli Mróz Dyrektor Hospicjum Św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskie nt. „Postawa wolontariusza świadectwem miłosierdzia”. Przekazane treści, będące wynikiem wieloletniej pracy, wzruszyły słuchających i utwierdziły w przekonaniu, że warto pomagać bezinteresownie, bo wolontariusz, to nie tylko ten, który daje, ale też ten, który bardzo dużo otrzymuje w zamian od chorego i potrzebującego.  

Po prelekcji był czas na wysłuchanie koncertu zespołu muzycznego, poczęstunek i wymianę doświadczeń z innymi Klubami Wolontariuszy z tereny naszej gminy.

O zdrowym trybie życia - spotkania z pielęgniarką szkolną
O zdrowym trybie życia - spotkania z pielęgniarką szkolną

5 grudnia 2019 r. uczniowie klas I-IV uczestniczyli w prelekcji z prezentacją multimedialną poprowadzonej przez p. pielęgniarkę Janinę Prokopek. Tematem spotkania było „Drugie śniadanie w tornistrze”

W czasie prelekcji uczniowie dowiedzieli się dlaczego należy codziennie zapakować do tornistra drugie śniadanie, z czego powinien składać się posiłek spożywany w szkole oraz dlaczego produkty słodkie i słone są niezdrowe dla dzieci.

Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów. W trakcie prezentacji dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowie i zadawały pytania, ale także wykazały się dużą wiedzą na temat konieczności spożywania posiłków  w szkole oraz zasad zdrowego odżywiania. 

Część zajęć odbyła się w formie warsztatowej, w trakcie której uczniowie pracowali w grupach tworząc prace plastyczne związane z zagadnieniami poruszanymi w czasie prezentacji. Na zakończenie dyskusji dzieciom rozdane zostały ulotki oraz naklejki dotyczące produktów z jakich powinno się składać drugie śniadanie dla ucznia.                                                        

Ponadto w dniu 5 grudnia 2019 r. młodzież klas V-VIII wzięła udział w prelekcji przygotowanej przez pielęgniarkę szkolną,  w której poruszony został temat higieny okresu dojrzewania.  

Prezentacja multimedialna wzbogacona była o tematy dotyczące kształtowania nawyków dbania o higienę osobistą w okresie dojrzewania, jak również  prawidłowego odżywiania w czasie intensywnego wzrostu organizmu.

W trakcie wykładu uczniowie  dowiedzieli się m.in. jakie zmiany zachodzą w ich organizmie w okresie dojrzewania oraz co jest powodem ich powstawania, jak codziennie dbać o higienę własnego ciała oraz dlaczego szczególnie ważne jest wdrażanie zasad zdrowego żywienia przez młodzież w okresie dojrzewania. Na zakończenie prezentacji uczniowie otrzymali ulotki zawierające podstawowe zasady higieny osobistej.

Edukacja zdrowotna to proces umożliwiający zwiększenie kontroli nad swoim zdrowiem oraz jego wzmocnienie. Promocja zdrowia w naszej szkole ma pomóc uczniom w dokonywaniu zmian w swoim stylu życia tak, aby mogli zbliżyć się w jak największym stopniu do pełni zdrowia. 

Opracowała:  Janina Prokopek

Dwudniowa wycieczka klasy V
Dwudniowa wycieczka klasy V

5 grudnia 2019 roku uczniowie klasy V wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Tarnowa, Wiśnicza i Bochni.

Pierwszego dnia dzieci uczestniczyły w warsztatach historycznych w tarnowskim ratuszu. Były one niczym niezwykła lekcja historii połączone z oglądaniem wspaniałych eksponatów oraz własnoręcznym wykonaniem husarskich  hełmów.  W drugiej części dnia uczniowie zwiedzili przepiękny zamek w Wiśniczu gdzie oprócz „Trasy Dworskiej” zobaczyli również podziemia  zamku tzw. „Trasę nietoperza wraz ze średniowieczną salą tortur”. Zakończeniem pobytu w Wiśniczu była wizyta w Bastionie VR czyli multimedialna podróż po zamku. Wieczorem po pysznym obiadku wszyscy udali się do Bochni. Na głębokości 250 metrów, w wyjątkowym mikroklimacie korzystnie wpływającym na układ oddechowy i wzmacniającym odporność organizmu, spędzili wieczór i noc. Przygoda w kopalni rozpoczęła się od dwukilometrowej wycieczki podziemną trasą turystyczną, podczas której uczniowie poznali historię powstania kopalni i różne legendy jej dotyczące. Zwiedzanie kopalni zakończyło się się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja „Ważynek”, sklep z pamiątkami, boisko sportowe, plac zabaw, dyskoteka oraz sypialnie. Po skorzystaniu z wszystkich możliwych atrakcji, uczniowie udali się na odpoczynek. Rankiem, wyjechali windą na powierzchnię, zjedli pyszne śniadanie  i w ramach mikołajkowej niespodzianki pojechali do Parku Trampolin w Tarnowie gdzie mogli wykazać się sprawnością fizyczną i robić prawdziwe salta pod fachową opieką Świętego Mikołaja.

Opiekunami uczniów była wychowawczyni p. Anna Wolak oraz p. Iwona Tańska.

Załączone zdjęcia niech będą potwierdzeniem dobrej zabawy i pożytecznie spędzonego czasu.

Opracowanie: Anna Wolak

<galeria>

 

Wypiekamy świąteczne pierniczki
Wypiekamy świąteczne pierniczki

6 grudnia br. uczniowie klasy VIII wspólnie z wychowawczynią na zajęciach pozalekcyjnych wypiekali świąteczne pierniczki zgodnie z tradycją bożonarodzeniową.

Dziewczęta wyrabiały  ciasto  i przy użyciu foremek wycinały pierniczki w formie choinek, gwiazdek, reniferów, dzwoneczków itp. Chłopcy pilnowali czasu pieczenia ciasteczek.

W całej szkole zapachniało przyprawami korzennymi. Pozostało jeszcze dekorowanie pierniczków. Wyrażamy przekonanie, że podczas szkolnej wigilii wszystkim będą doskonale smakować.  

Opracowanie: Renata Sojka

Zabawa andrzejkowa
Zabawa andrzejkowa

Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. Z tej okazji 21 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. W dniu imprezy  jadalnia zamieniła się w ,,salę wróżb”. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka. Katalog wróżb  przygotowany przez samorząd szkolny był  bardzo bogaty, każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Uczestnicy andrzejkowej zabawy chętnie rzucali monetą do miski napełnionej wodą czy też  lali wosk przez dziurkę od klucza by dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości.  Andrzejkowa zabawa nie mogła obejść się również bez słodkich ciasteczek. Dodatkową atrakcją smacznej przekąski były karteczki z andrzejkowymi wróżbami, przepowiadającymi przyszłość. Dzieci chętnie konkurowały ze sobą podczas prowadzonych konkursów. Były tańce w parach  gorące krzesła i wiele innych atrakcji, które zachęcały dzieci do współpracy i zdrowej rywalizacji. Prawdziwą niespodzianką okazała się „FOTO BUDKA” która przyciągała rzesze chętnych do fotografowania się. Nie zabrakło też wspólnej zabawy w tradycyjnym kółku i chusteczki haftowanej.

 

Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.

W organizacji imprezy pomagali również rodzice, którzy włączyli się do wspólnej zabawy i tradycyjnie zadbali o to, aby dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek.

 

<galeria>

Opracowała: Anna Wolak

"My też możemy programować" - podsumowanie
"My też możemy programować" - podsumowanie

Dużym zainteresowaniem cieszyło się podsumowanie projektu „My też możemy programować – zajęcia z robotyki dla mieszkańców subregionu tarnowskiego” w naszej szkole.

W spotkaniu udział wzięły cztery szkoły, które były objęte wsparciem: Radgoszcz, Szczurowa i Wietrzychowice oraz my.

Zadanie realizowane było w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego. Głównym celem projektu był rozwój zainteresowań programowaniem – robotyką - poprzez udział w warsztatach dla dzieci z terenu powiatów tarnowskiego, brzeskiego oraz dąbrowskiego.

Do zajęć wykorzystano klocki Lego Mindstorms EV3 w wersji edukacyjnej z zasilaczem, Lego WeDo 2.0. oraz tablety. Łączny wymiar warsztatów w jednej szkole wyniósł 56 godzin dydaktycznych, a cały projekt oszacowany został na 199 936,00 zł.

Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Dariusz Węglowski, który przywitał przybyłych gości oraz wprowadził w zakres kończonego przedsięwzięcia.

Następnie  głos zabrał pan Michał Wolak, który przybliżył cel projektu, proces jego tworzenia oraz wdrażania.

Zaproszenie na podsumowanie przyjęli pan Wiesław Krajewski Poseł na Sejm RP, pan Krzysztof Bryk Wicestarosta Dąbrowski, pani Marta Chrabąszcz dyrektor CUW w Dąbrowie Tarnowskiej, reprezentująca także Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, pan Tomasz Banek Wójt Wietrzychowic, pan Michał Wolak dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej, pan Mariusz Gdowski z ramienia Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie oraz dyrektorzy, nauczyciele i przedstawiciele uczniów szkół realizujących projekt.

Każda ze szkół zaprezentowała swój dorobek - wypracowany na zajęciach warsztatowych pod okiem przygotowanych do tego nauczycieli i instruktorów. Wszystkie wystąpienia poparte były  prezentacjami multimedialnymi oraz  słownym komentarzem uczniów i nauczycieli.

Dzieci uczestniczące w projekcie udowodniły, że pozyskały wiedzę dotyczącą matematycznego opisu mechanizmów przestrzennych i planowania ruchu robotów. Zdobyły umiejętności dotyczące kinematyki, dynamiki poprzez formułowanie i rozwiązywanie zadań, algorytmizację obliczeń. Rozwinęły talenty, zainteresowania i nowe umiejętności informatyczno-konstrukcyjno – inżynierskie.

Wszyscy byli zachwyceni pomysłowością młodych konstruktorów, którzy  przygotowali zdalnie sterowane roboty.

Zabierający głos, zaproszeni goście, wyrażali podziw dla uzyskanych efektów oraz gratulowali pomysłowości i aktywności młodym instruktorom i programistom.


<galeria>

Spotkanie z Rodzicami
Spotkanie z Rodzicami

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w najbliższy czwartek – 28. 11 odbędzie się kolejne spotkanie z Rodzicami.

Wywiadówkę rozpoczną spotkania w klasach z wychowawcami – godzina 16:30.

Nauczyciele krótko omówią zagadnienia związane z opieką profilaktyczną uczniów, zmiany w statucie szkoły oraz sprawy bieżące w klasach związane z edukacja i wychowaniem.

Wychowawca klasy VIII zaprezentuje zasady przeprowadzenia egzaminu.

Podczas konsultacji będzie można zapisać ucznia na zieloną szkołę oraz nabyć karki świąteczne i kalendarze w ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu (szczegóły w dzienniku elektronicznym).

Termin dodatkowego dyżuru wszystkich nauczycieli dla Rodziców, którzy  nie mogą być obecni na tym zebraniu - to wtorek 03. 12. 2019 roku – prosimy o wcześniejsze ustalenie konsultacji.

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.21 29,482,017 unikalnych wizyt