24 Sierpień 2019 06:47
BIP
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Kalendarz 2017/2018

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

Żywa lekcja historii - wycieczka do Oświęcimia i Wadowic
Żywa lekcja historii - wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

7 maja uczniowie kl. VI, VII i VIII  udali się na wycieczkę do byłego obozu hitlerowskiego Auschwitz – Birkenau oraz Wadowic.

Celem wycieczki było odwiedzenie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach. Uczniowie poznali historię i cel założenia obozu. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu.

Ta lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci o ogromie tragedii ludzi żyjących w czasie wojny i okupacji. Nasi uczniowie, mieli doskonałą okazję do tego, by na własne oczy zobaczyć miejsce znane im z podręczników i filmów.

Po zwiedzeniu obozu hitlerowskiego Auschwitz – Birkenau udaliśmy się do Wadowic. Tam, korzystając z czasu jaki pozostał do zwiedzania Muzeum - Dom Rodzinny Jana Pawła II, wybraliśmy się na słynne „papieskie”  kremówki.

Wizyta w muzeum zrobiła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Przechodząc przez kolejne fragmenty ekspozycji, przypominające etapy życia i działalności Ojca Świętego, można poznać Wadowice z początku XX wieku, zwiedzić mieszkanie, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła do 18-ego roku życia, obejrzeć wystawy poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży, podróżnika, narciarza. Muzeum prezentuje swoje zbiory w sposób niezwykle interesujący.

O godzinie 1615 rozpoczęliśmy zwianie Bazyliki Ofiarowania NMP, następnie obejrzeliśmy budynki  szkoły powszechnej i gimnazjum, do których uczęszczał nasz Święty.

Pogoda dopisała. Udało nam się zrealizować w pełni program wycieczki, która była ważną lekcją w życiu jej uczestników. Z całą pewnością na długo zapadła w pamięć i skłoniła do refleksji.

Wyjazd zorganizowała p. I. Tańska, a opiekunami grupy młodzieży byli: p. B. Michalczyk,
p. I. Klich, p. E. Kijowska oraz p. R. Pacześniowski.

Opracowanie: Iwona Tańska

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.06 27,775,114 unikalnych wizyt