26 Październik 2021 11:56
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

POCZET SZTANDAROWY NASZEJ SZKOŁY W SKRZYSZOWIE
POCZET SZTANDAROWY NASZEJ SZKOŁY W SKRZYSZOWIE

Nasza szkoła została zaproszona do bliźniaczej Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie (koło Ropczyc i Dębicy, województwo podkarpackie) na jubileuszową uroczystość X rocznicy nadania imienia Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki tamtejszej szkole. Ta uroczystość miała odbyć się w październiku 2020 roku, ale pandemia spowodowała przełożenie terminu. Do Skrzyszowa udał się poczet sztandarowy w składzie: Kacper Kogut, Nikola Partyńska, Gabriela Kmieć i Justyna Maziarz pod opieką p. Ireny Klich.

Wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego p. Andrzej Ziajor. Razem z nauczycielami, uczniami, i rodzicami byli obecni: wójt gminy Ostrów Grzegorz Ożóg, starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego Witold Darłak, dyrektor ZOJO w Ostrowie Bogusław Wójcik, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, Akcji Katolickiej, ochotniczej straży pożarnej, świecki promotor kultu bł. ks. Jerzego, a zarazem opiekun przywiezionej wystawy o ks. Popiełuszce - Marek Kędziorek z Warszawy. Oprócz naszego pocztu były poczty ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowie i z miejscowej szkoły.

Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Roman Woźny z Pustkowa Osiedla, a razem z nim koncelebrowali: ks. Jacek Naleźny z Wadowic Górnych (dawny proboszcz Skrzyszowa), ks. Grzegorz Dąbrowski z Rzeszowa i proboszcz ks. Stanisław Kurcap. Homilię wygłosił ks. Dąbrowski, który pracuje w szkole imienia ks. Popiełuszki: - Dom rodzinny i to, co z niego wynosimy, jest naszym fundamentem w dalszym życiu; nie da się wybiórczo traktować ani modlitwy, ani wiary, to wszystko przynosi widoczne efekty tylko wtedy, kiedy jest spójne. Zaprezentowany przez uczniów montaż słowno-muzyczny ukazywał ks. Jerzego jako człowieka niezłomnych zasad, gotowego do wielkich poświęceń, a zarazem wielkiego serca, który wszystkim spieszył z pomocą. Następnie przemówił opiekun wystawy - Ks. Jerzy uczy nas, jak pięknie żyć, być duchowo wolnym pomimo wszystkich zakazów i nakazów, bo wolność jest w nas.

Na koniec dyrektor Andrzej Ziajor podsumował dziesięć lat pod patronatem ks. Jerzego. Przypomniał najważniejsze wydarzenia z tego okresu, m.in. sprowadzenie relikwii ks. Popiełuszki do skrzyszowskiej parafii, rajdy rowerowe, szereg konkursów oraz comiesięczne spotkania z ks. Jerzym przy tablicy.

Z okazji jubileuszu zorganizowano gminny konkurs plastyczny i konkurs wiedzy. Na spotkaniu ogłoszono listę zwycięzców, a goście mogli podziwiać wszystkie prace plastyczne.

Wszyscy uczestnicy uroczystości zostali obdarowani okolicznościowym folderem i medalem z Patronem szkoły. Jubileuszowe spotkanie zakończyło się przy tablicy pamiątkowej Patrona, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki i złożyły pamiątkowy wpis do kroniki szkolnej.

Zwieńczeniem jubileuszu był poczęstunek obiadowy z jubileuszowym tortem i kawą.

Oprac. Irena Klich

MAMY DWÓCH STYPENDYSTÓW BURMISTRZA DĄBROWY TARNOWSKIEJ!
MAMY DWÓCH STYPENDYSTÓW BURMISTRZA DĄBROWY TARNOWSKIEJ!

MAMY DWÓCH STYPENDYSTÓW BURMISTRZA DĄBROWY TARNOWSKIEJ!          

Są nimi:

  • Ania Taraska z klasy I (za konkursy plastyczne),
  • Adam Ciąbor z klasy IV (za zawody taneczne).

Stypendia dla 18. uzdolnionych uczniów za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2020/2021 zostały wręczone w czwartek, 8 lipca, przez Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofa Kaczmarskiego z udziałem Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Marty Chrabąszcz. Nagrodzeni młodzi mieszkańcy naszej gminy osiągnęli w ostatnim roku szkolnym bardzo duże sukcesy w różnych dziedzinach. Wśród nich byli nasi uczniowie z  wysokimi lokatami w konkursach artystycznych i zawodach tanecznych o zasięgu ogólnopolskim. Młodzież, której przyznano stypendia, oprócz osiągnięć z różnych dziedzin, miała również bardzo wysokie wyniki w nauce.

Serdecznie gratulujemy Ani i Adasiowi, zachęcając wszystkich uczniów do udziału w różnych konkursach i zawodach.

 Oprac. Irena Klich

LAPBOOK - MOJE WYMARZONE WAKACJE
LAPBOOK - MOJE WYMARZONE WAKACJE

Klasa I w czerwcu, w oczekiwaniu na wakacje, wykonała podczas zajęć szkolnych ostatni w tym roku szkolnym lapbook pod hasłem „Moje wymarzone wakacje”. Wyjazd w góry, nauka jazdy na koniu, pobyt nad morzem to kilka marzeń pierwszoklasistów, które mają szansę spełnić się już niedługo. W lapbooku znalazły się porady dotyczące przestrzegania zasad bezpieczeństwa, numery alarmowe, „kupony” na różne atrakcje. Dzieci wykonały prace pod kierunkiem wychowawczyni p. Ireny Klich. To był ich szósty w tym roku szkolnym lapbook.

Oprac. Irena Klich

NA PEREGRYNACJI MATKI BOŻEJ W NIECZAJNEJ
NA PEREGRYNACJI MATKI BOŻEJ W NIECZAJNEJ

Od niedzieli, 20 września 2020 roku, po parafiach diecezji tarnowskiej peregrynuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – Patronki Robotników i „Solidarności”, relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz replika krzyża nowohuckiego. Jest to inicjatywa Duszpasterstwa Ludzi Pracy Małopolski Wschodniej, które obejmuje całą naszą diecezję. Te trzy znaki zostały uroczyście przyjęte na Jasnej Górze od diecezji rzeszowskiej. Z kolei parafia w Nieczajnej otrzymała je od sąsiedniej Radgoszczy w niedzielę, 18 lipca, i po dniu modlitw przekazała je do parafii Gruszów Wielki. Dalej znaki peregrynowały do Dąbrowy Tarnowskiej i Smęgorzowa. Nasza szkoła z racji posiadania od dziesięciu lat imienia błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki włączyła się, pomimo trwających wakacji, w uroczystości peregrynacji.

Matka Boża Częstochowska przybyła do nas w asyście strażaków i została powitana przez ks. proboszcza Stanisława Bielenia. Znaki zostały wniesione do świątyni  przez Akcję Katolicką i Radę Duszpasterską i ustawione przed głównym ołtarzem. W procesji wprowadzającej wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły, który stanowili uczniowie: Marzena Maziarz, Gabriela Kmieć, Agnieszka Kmieć, Julia Puła, Kacper Kogut i Miłosz Mol. Opiekę nad młodzieżą sprawowała p. Roksana Kaczówka. Okolicznościową patriotyczną dekorację przygotowali członkowie Akcji Katolickiej, wykorzystując materiały ze szkoły. Po Eucharystii, koncelebrowanej przez ks. proboszcza i rodaka o. Tomasza Zielińskiego, redemptorystę (oczywiście absolwenta naszej szkoły), przez dwie godziny trwały czuwanie i modlitwy do Matki Bożej.

Następnego dnia, 19 lipca, każdy miał możliwość modlitwy indywidualnej i wspólnotowej, szczególnie za „ludzi pracy i ich rodziny, o zachowanie miejsc pracy i wzmocnienie etosu pracy, o sprawiedliwość społeczną, a także o ustanie pandemii” – ks. biskup Andrzej Jeż. O godz. 10.00 na specjalną Mszę św. przyszła nasza społeczność szkolna. Podobnie jak w pierwszy dzień, tak i w drugi, cieszyła obecność sztandaru i pocztu sztandarowego. W tym dniu nieobecną Julię Puła zastąpiła Natalia Kijak. Na zakończenie Mszy św. zostaliśmy pobłogosławieni relikwiami. Opiekunem sztandaru w poniedziałek była p. Irena Klich. Z kolei o godz. 11.00 ks. proboszcz przewodniczył modlitwie różańcowej z rozważaniami Błogosławionego.

Na uroczystość pożegnania od godziny 15.00 złożyły się: koronka do Bożego Miłosierdzia, nabożeństwo drogi krzyżowej, Eucharystia. Po błogosławieństwie relikwiami ta sama asysta odprowadziła znaki do samochodu.

We wrześniu tego roku podczas ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy diecezja tarnowska przekaże obraz wraz ze znakami do sanktuarium na Jasnej Górze.

Na koniec jeszcze przybliżę historię peregrynujących znaków.

W 1984 roku artysta malarz Artur Chaciej z Podlasia namalował obraz Jasnogórskiej Maryi Panny na tle, który stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań 1956, Gdańsk 1970, Radom 1976, Gdańsk 1980 oraz stan wojenny – 13 grudnia 1981. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał bł. Ks. Jerzy Popiełuszko – kapelan Solidarności. Obraz pielgrzymuje po Polsce już od ośmiu lat.

Krzyż nowohucki, który znajduje się na osiedlu Teatralnym, był przez wiele lat jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowej Huty. Stanął na tym miejscu w 1957 roku, gdzie miał być zbudowany pierwszy kościół dla nowej przemysłowej dzielnicy Krakowa – Nowej Huty. Komunistyczne władze nie dotrzymały wcześniej zawartej umowy co do miejsca budowy świątyni. Cofnięto pozwolenie, a krzyż kazano usunąć. I tu zaczęła się walka o krzyż. Kiedy przyjechały koparki, aby usunąć krzyż i rozpocząć wykopy pod inną budowlę, ludzie wyszli na ulice i rozpoczęły się rozruchy, a tym samym walka między milicją i mieszkańcami. Dzięki zdecydowanej postawie mieszkańców krzyż pozostał na swoim miejscu, a szkołę wybudowano nieco dalej. Do budowy kościoła doszło 10 lat później, w 1967 roku. Wielką rolę w tych staraniach odegrał ówczesny biskup krakowski – kardynał Karol Wojtyła.

Relikwie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona ludzi pracy.

Ks. Popiełuszko został skierowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego do posługi duszpasterskiej, na prośbę strajkujących robotników w Hucie Warszawa, a potem dla  całego ruchu robotniczego. Ks. Jerzy nawoływał do miłości, sprawiedliwości i solidarności. W jednym ze swoich kazań wskazywał, iż Solidarność jest nadzieją dla milionów Polaków, której nie można utracić. Niewygodny dla władz komunistycznych, ustroju i ludzi walczących z Kościołem, wielokrotnie przesłuchiwany, został bestialsko zamęczony. Zginął 19 października 1984 roku w drodze powrotnej ze Mszy św. za Ojczyznę.

                                                                                                                      Opracowała Irena Klich

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "CZTERY ŻYWIOŁY W LASACH" DLA ANI TARASKA

Koniec roku szkolnego okazał się bardzo szczęśliwy dla uczennicy klasy I Ani Taraska. Otóż zdobyła ona wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Cztery żywioły w lasach”. Na konkurs wpłynęły 1893 prace, nadesłane przez 1626 uczestników – przedszkolaków i uczniów ze szkół podstawowych. Jury wybrało i nagrodziło 12 prac, w 4 kategoriach wiekowych. Wyróżnień natomiast w kategorii klas I – III było siedem, a wśród nich dla naszej Ani. W sumie Ania wykonała aż 4 prace, na każdej kartce przedstawiła inny żywioł. Nagrodą był dyplom i zestaw gier edukacyjnych. Każda nagroda składała się z: gry planszowej pt. „Żywioły w lesie”, kompletu 4 zestawów puzzli pt. „Cztery żywioły” oraz gry karcianej „Żywioły w lesie”.

Przy ocenie i wyborze prac członkowie jury, oprócz spełnienia wymogów formalnych określonych w Regulaminie konkursu, kierowali się następującymi kryteriami: ciekawe ujęcie tematu konkursu, samodzielność wykonania pracy, pomysłowość autora, technika, kompozycja, kolorystyka.

Gratulujemy Ani i życzymy sukcesów w klasie II!

 Oprac. Irena Klich

Zakończenie roku szkolnego 2020/21
Zakończenie roku szkolnego 2020/21

Uroczystą akademię z okazji zakończenia roku szklonego 2020/21 rozpoczął dyrektor szkoły – pan Dariusz Węglowski.

Po powitaniu wszystkich obecnych pan dyrektor podsumował kończący się rok szkolny. Docenił trud uczniów, zaangażowanie rodziców i nauczycieli.  

Podkreślił, że był to rok niełatwy, gdyż w większości był to czas nauki zadanej. Jednak osiągniecia uczniów świadczą, że był to okres dobrze wykorzystany.

Wyraził słowa uznania za zaangażowanie na rzecz szkoły, wręczając podziękowanie pani Agacie Machaj - Przewodniczącej Rady Rodziców.

Ósmoklasistom życzył  trafnych i dobrych decyzji, by nadal byli pełni motywacji do działania i entuzjazmu. Wyraził przekonanie, że będą godnie reprezentować szkołę.

W dalszej części głos zabrał pan Krzysztof Kaczmarski Burmistrz  Dąbrowy Tarnowskiej, który omówił najważniejsze zadania z zakresu oświaty w gminie. Podziękował wszystkim za aktywny udział w podnoszeniu wyzwań jaki niosła ze sobą nauka na odległość. Burmistrz wręczył także panu Dariuszowi Węglowskiemu dokument powierzający stanowisko dyrektora szkoły na kolejne pięć lat. 

W imieniu rodziców głos zabrała pani Agata Machaj przekazując na ręce dyrektora szkoły życzenia spokojnych wakacji.  

W części artystycznej uczniowie klasy ósmej przedstawili program, przygotowany z wychowawcą - panią Bernadetą Pabian. Absolwenci skierowali wiele ciepłych słów, dziękując rodzicom za trud wychowania, nauczycielom za przekazaną wiedzę i ciekawość świata, a panu dyrektorowi za szkołę, w której czuli się bezpieczni i doceniani.

Na koniec uroczystości dyrektor wręczył świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe uczniom klas I - VIII, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz mieli stuprocentową frekwencję.

Rodzice otrzymali podziękowania i listy gratulacyjne.

Uczniem roku szkolnego 2020/21 została – Gabriela Kmieć.

Program "Gaz - system dla edukacji"
Program "Gaz - system dla edukacji"

W ramach programu ,,Gaz – system dla edukacji’’ nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 1000 złotych. Za pozyskane środki zakupiono pomoce dydaktyczne,  które będą służyć realizacji zajęć z pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Pomoce dydaktyczne wykorzystają w pracy psycholog, pedagog, terapeuta oraz wychowawcy, którzy będą udzielać pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, zmagającymi się z problemami wynikającymi z konieczności nauki w systemie zdalnym lub hybrydowym (izolacja, odosobnienie, problemy z nauką).

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.04 35,791,053 unikalnych wizyt