18 Styczeń 2019 14:25
BIP
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Kalendarz 2017/2018

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

SZKOLNE WYPOMINKI NA CMENTARZU
SZKOLNE WYPOMINKI NA CMENTARZU

Od kilku lat zwyczajem naszej szkoły jest wyjście całej społeczności szkolnej po uroczystości Wszystkich Świętych na cmentarz parafialny. W tym roku na nekropolię udaliśmy się 7 listopada, w słoneczny, środowy dzień. Modlitwie przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Bieleń. Najpierw p. Bernadeta Pabian odczytała nazwiska zmarłych nauczycieli i pracowników  naszej szkoły oraz ich zmarłych rodziców. Później przewodniczący klas I - VIII odczytali przygotowane wcześniej wypominki zawierające nazwiska bliskich zmarłych z rodzin uczniów. Po wspólnej modlitwie przy krzyżu wszyscy udali na groby swoich bliskich, by zapalić na nich znicze. Organizatorem wypominek szkolnych była p. Irena Klich.

Oprac. Irena Klich

Międzyszkolny Projekt Edukacyjny "Razem dla Niepodległej" - podsumowanie działań!
Międzyszkolny Projekt Edukacyjny "Razem dla Niepodległej" - podsumowanie działań!

Razem dla Niepodległej to Miedzyszkolny Projekt Edukacyjny przeznaczony dla uczniów naszej szkoły oraz dwóch zaprzyjaźnionych szkół z Gruszowa Wielkiego i Smęgorzowa. Swoją ideą nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania Niepodległosci.

W ramach działań – realizowanych w okresie od maja do listopada 2018 roku, przewidziano szereg różnorodnych imprez, konkursów i zawodów. I tak już w maju w Publicznej Szkole Podstawowej w Gruszowie Wielkim miały miejsce obchody Dnia Patrona.

Cały pomysł przedsięwzięcia obejmował inicjatywy o charakterze patriotyczno-edukacyjnym. Stąd też plan wspólnego wyjazdu do Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Pani Karolina Pikul-Sobarnia w bardzo ciekawy sposób opowiedziała tam uczniom klas piątych ze wszystkich trzech szkół o losach Powiśla Dąbrowskiego podczas zaborów, niegasnącej nadziei narodu na odzyskanie niepodległości i trudnych początkach tworzenia państwowości. Dzięki wielu ciekawostkom opowiadanym przez panią przewodnik, nasi wychowankowie mogli wyobrazić sobie Dąbrowę z tamtych czasów, obejrzeć wiele druków urzędowych, zdjęć, przedmiotów codziennego użytku, z których korzystali nasi przodkowie. Mieli również okazję zobaczyć bardzo interesujący dokument z odsłonięcia pomnika ku czci poległych podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej.

Celem współpracy trzech ww. szkół podstawowych było zaangażowanie dzieci, młodzieży, ich rodzin i społeczności lokalnej, w obchody rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To także okazja do poszerzenia i ugruntowania wiedzy na temat dróg prowadzących do Wolności Polski. Dlatego też kolejnym etapem  projektu była gra terenowa przygotowana dla uczniów klas siódmych.  Młodzież brała udział w zajęciach prowadzonych na terenie leśnictwa. Na trasie, drużyny napotkały szereg skomplikowanych zadań. Trzeba było wykazać się dużym sprytem, wiedzą historyczną oraz niezbędną w biegach terenowych kondycją. Uczestnicy oprócz samego biegu na czas zmagali się ze zróżnicowanymi zadaniami. Musieli m.in. zaprezentować umiejętności udzielania pierwszej pomocy w fikcyjnym miejscu wypadku.

Na kolejnych stanowiskach kontrolnych niezbędnymi do uzyskania punktów były: szczegółowa znajomość Mazurka Dąbrowskiego, wiedza historyczna okresu rozbiorów i kształtowania się polskiej państwowości, słuch muzyczny i znajomość pieśni patriotycznych, pamięć wizualna, zespołowe pokonanie przeszkód w zadaniach sprawnościowych oraz celne oko w konkurencji strzeleckiej.

W związku z tym, iż  projekt miał za zadanie kształtować postawy patriotyczne i obywatelskie, umacniać poczucie dumy narodowej, rozwijać kreatywność, samodzielność, umiejętność planowania i zaangażowania we wspólne działania, dla najmłodszych uczniów zaprzyjaźnionych szkół przygotowano warsztaty plastyczne, na których robiono kotyliony. Wychowankowie klas piątych i szóstych wykonali ogromne, narodowe bukiety flag. Oczywiście w  realizacji projektu nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej. W październiku odbyły się Przeglądy Pieśni Patriotycznych „Razem śpiewamy dla Niepodległej”.

 19 października uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej uczestniczyli   w Widowisku Dumy i Radości zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Impreza była jednym z działań prowadzonych w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła msza św. na Wawelu koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks.abp. Marka Jędraszewskiego. Następnie odbył się przemarsz barwnego korowodu reprezentowanych szkół i placówek ulicami Miasta Krakowa, z Katedry Wawelskiej do Parku im. dra Henryka Jordana. Tam zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli małopolskich szkół powitała Pani Barbara Nowak - Małopolski Kurator Oświaty. Po okolicznościowych przemówieniach i programie artystycznym młodzież mogła spotkać się z Panem Wacławem Szaconiem – polskim wojskowym, porucznikiem WP, członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania antykomunistycznego w Polsce oraz Panem majorem Stanisławem Szuro, żołnierzem AK i podziemia niepodległościowego, kiedyś skazanym na karę śmierci przez Juliana Haraschina.

Projekt został objęty honorowym patronatem Posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego oraz  Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofa Kaczmarskiego.

Partnerami działań byli: Stowarzyszenie Kobiet Wsi  Nieczajna Górna, Koło Gospodyń Wiejskich w Smęgorzowie, Sołectwa wsi Smęgorzów, Nieczajna Górna, Nieczajna Dolna i Gruszów Wielki, OSP w Smęgorzowie, Dąbrowski Dom Kultury , Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej  w Dąbrowie Tarnowskiej.

6 listopada o godzinie 16. 00 odbędzie się uroczyste podsumowanie naszych działań. Finał cyklu wydarzeń  uświetnią występy uczniów  z trzech zaangażowanych w projekt szkół.

W ŚWIECIE BAŚNI I LEGEND JANINY PORAZIŃSKIEJ
W ŚWIECIE BAŚNI I LEGEND JANINY PORAZIŃSKIEJ

„Dawno, dawno temu i z pewnością gdzieś daleko…” – tymi słowami rozpoczęło się jesienne spotkanie czytelniczo-artystyczne śladami baśni i legend Janiny Porazińskiej. Tłem spotkania była wystawa twórczości literackiej tej pisarki „ukryta” w zamkowych czeluściach. Przesłanką wystawy i zajęć była 130. rocznica urodzin Janiny Porazińskiej (ur. 29 września 1888 r., zm. 3 listopada 1971 r.) – autorki wierszy i baśni, legend i adaptacji podań ludowych dla dzieci.

Uczniowie klas I – III wzięli udział w spotkaniu w barwnej scenerii z opowieści pisarki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej w dniu 27 września. Podczas zajęć dzieci „otworzyły” skarbiec pełen magii z opowieściami o Szewczyku Dratewce, dwóch Dorotkach, siedmiu krukach, czarnoksiężniku, złych czarownicach, ale i o pięknych księżniczkach, śpiewającym drzewie i innych ciekawych bohaterach i wątkach. Zabawa była tak udana, że uczniowie niechętnie opuszczali mury dąbrowskiej biblioteki.

Kierownikiem wycieczki była p. Irena Klich, a opiekę sprawowały: p. Grażyna Kruk i p. Krystyna Wenc.

Oprac. Irena Klich

Pamiętamy o zmarłych
Pamiętamy o zmarłych

                                                                        "Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim"

30 października br. wolontariuszki naszej szkoły ze Szkolnego Klubu Wolontariatu: Natalia Kijak kl. VII, Nikola Partyńska kl.VI, Justyna Maziarz kl. VI, Gabriela Kmieć kl. VI wraz z opiekunką p. Renatą Sojka odwiedziły cmentarz w Dąbrowie Tarnowskiej.

Znajduje się tam grób ś.p. Stefanii Szczygłównej wieloletniej kierowniczki naszej szkoły z czasów II wojny światowej i lat powojennych, którym uczniowie naszej szkoły opiekują się od kilku lat.

Wolontariuszki uporządkowały i udekorowaly grób, a następnie wspomnialy panią Stefianię w modlitwie.

Opracowanie: Renata Sojka

WYSTĘP NA WERNISAŻU W DDK
WYSTĘP NA WERNISAŻU W DDK

W Dąbrowskim Domu Kultury w dniu 28 września została otworzona wystawa prac 13 twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego. Podczas tego wernisażu wystąpili z koncertem adepci szkółki muzycznej pod kierunkiem Łukasza Chmiela. Pośród nich był uczeń klasy II Adaś Ciąbor, który zagrał na pianinie. Na swój występ drugoklasista zaprosił swoich bliskich oraz wychowawczynię p. Irenę Klich. Pośród gości wernisażu był również p. Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy i p. Kazimiera Wąż, radna Rady Miejskiej.

Młody artysta otrzymał słodycze od oklaskujących występ „swoich” gości.

Oprac. Irena Klich

Święto Latawca
Święto Latawca

W naszej szkole podejmowane są działania profilaktyczno - zdrowotne mające na celu popularyzację  spożywania warzyw i owoców. W październiku uczniowie klas I-III wykonali piękne kukiełki owocowo - warzywne.

Na wystawie prezentowały się: baranki z kalafiora, myszki z cytryny, lale z warzyw, pingwiny z bakłażanów, słoń z dyni i wiele innych. Prace były ciekawie i pomysłowo wykonane.

Jak co roku jesienią obchodzimy "Święto Latawca". W tym roku uczniowie wykonali 17 "owocowych latawców", które były przyozdobione różnymi owocami, a niektóre  miały kształt owoców winogrona i arbuza. Pokaz latawców odbył się na boisku szkolnym, gdzie sprawdzano ich lotność. Niektórym udało się wzbić w powietrze (mimo nie najlepszych warunków pogodowych), sprawiając radość uczestnikom konkursu.

Jury konkursu dokonało oceny i przyznało miejsca i wyróżnienia.

I miejsce- Samuel Warzecha –klasa I, Adrian Sojka –klasa II, Martyna Żurawska – klasa III

II miejsce – Maja Żelazny – klasa I, Daria Nowak – klasa II, Dominik Sztaba – klasa III

III miejsce – Amelia Partyńska – klasa I, Karol Kogut – klasa I, Szymon Kawa- klasa II, Łukasz Łachut – klasa II, Kacper Wenc – klasa III.

Wyróżnienia: Jakub Ciąbor, Bartosz Nowak, Adam Ciąbor, Tomasz Sitko, Barbara Zawada, Sylwia Siewierska.

Uczestników konkursu nagrodzono dyplomami i upominkami rzeczowymi ufundowanymi przez organizatorów konkursu. Konkurs dostarczył uczniom wiele radości i zabawy. Latawce zdobią teraz szkolny korytarz.

                                                                                         Opracowała: Grażyna Kruk

UCZYMY SIĘ PŁYWAĆ
UCZYMY SIĘ PŁYWAĆ

Od września systematycznie co dwa tygodnie, w środy,  uczniowie klas I – III jeżdżą do Dąbrowy Tarnowskiej na krytą pływalnię. Tam, podzieleni na dwie grupy, uczą się pod czujnymi oczami ratowników niełatwej umiejętności pływania. Nagrodą za pilne wykonywanie ćwiczeń w wodzie jest wolny czas na zakończenie zajęć przeznaczony na karkołomne zjazdy na zjeżdżalni.

Niektóre dzieci uczą się ponadto pływania w czasie prywatnych zajęć na basenie i już startują w różnych konkursach pływackich.

Oprac. Irena Klich

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.03 21,948,947 unikalnych wizyt