23 Styczeń 2018 01:17
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Kalendarz 2017/2018

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

NAD NIECZAJNĄ I ŚWIATEM CICHA NOC
NAD NIECZAJNĄ I ŚWIATEM CICHA NOC

Kolejny już roczek - kolejne jasełka

Choć może „jasełka”, to nazwa zbyt wielka?

Opowieść o niebie, o piekle, o świętach,

I o tym, co ważne, co trzeba pamiętać...

W odmiennej niż co roku scenerii przebiegało tradycyjne spotkanie wigilijne w naszej szkole. W odmiennej, gdyż po raz pierwszy społeczność szkolna zebrała się w godzinach wieczornych, aby przy blasku świec wspólnie kolędować, dzielić się opłatkiem i spożyć wieczerzę. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły p. Dariusz Węglowski, witając uczniów i zaproszonych gości oraz składając wszystkim świąteczne życzenia. Po nim głos zabrał zastępca burmistrza p. Stanisław Ryczek, który również przekazał zebranym bożonarodzeniowe serdeczności. Z kolei ks. kanonik Władysław Jaróg odczytał fragment Ewangelii, pobłogosławił opłatki i inicjował wspólną modlitw oraz śpiew kolęd.

Na jasełkową zadumę nad narodzinami Bożego Dzieciątka - „Nad światem cicha noc” - zaprosili całą społeczność uczniowie klasy IV i I, z fantazją wcielając się w role Maryi i Józefa, aniołów i pasterzy, Trzech Króli, diabła i śmierci, Adama, Ewy i węża. Jasła ukazały historię kuszenia pierwszych ludzi przez węża, zwiastowanie Maryi, że stanie się Matką Syna Bożego i poszukiwanie z Józefem miejsca w Betlejem, wędrówkę Mędrców za gwiazdą zwiastującą narodziny Dzieciątka, popłoch pasterzy, którym aniołowie oznajmili wspaniałą wieść o narodzinach Boga, okrucieństwo króla Heroda zabijającego za namową diabła wszystkie nowonarodzone dzieci, karę w piekle dla mordercy i dostojną scenę pokłonu przy żłóbku betlejemskim. Poszczególne sceny uświetniał kolędowo-pastorałkowy śpiew szkolnej scholi (uczennice klas V-VII). W sumie w przedstawieniu jasełkowym wzięła udział jedna trzecia społeczności uczniowskiej (35 dzieci), mocno podkreślając:

Jak zwykle fantazji nam tu nie brakuje

i nieco dowcipu się też tu znajduje,

lecz serce włożyliśmy w to oraz pracę,

więc Bogu dajemy, jak dar, granie nasze.

Jasełka przygotowali nauczyciele: Irena Klich (reżyseria), Mirela Kiełbasa (scenografia) i Waldemar Szlosek (oprawa muzyczna).

Kolejne minuty wypełniło łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń przy dźwiękach kolęd oraz smaczny wigilijny posiłek. W przygotowaniu spotkania wzięli udział wszyscy nauczyciele szkoły.

Oprócz wymienionych już gości spotkanie zaszczycili swoją obecnością: emerytowany pracownik ZOSiP p. Krystyna Kazek, radni p. Kazimiera Wąż i p. Bogdan Pawelec, sołtysi wsi Nieczajna Górna i Dolna p. Jan Bąba i p. Czesław Podosek, emerytowani nauczyciele: p. Zofia Mol, p. Kazimierz Szlosek, p. Czesław Osak i p. Kazimiera Sipior oraz Rodzice. Wszystkim mocno w pamięci zapadły słowa„Pastorałki od serca do ucha”:

Narodził się Bóg prawdziwie

Na świecie, na świecie, na świecie.

Opracowanie: Irena Klich

W każdym z nas tkwi moc czynienia DOBRA!
W każdym z nas tkwi moc czynienia DOBRA!

Szkolny Klub Wolontariatu prowadził akcję pomocową, polegającą na zbiórce żywności w sklepie ABC pana Zdzisława Dyjaka w Nieczajnie Górnej oraz na terenie szkoły. Młodzi wolontariusze postanowili  wesprzeć samotnych seniorów i osoby niepełnosprawne z terenu naszej miejscowości. Chcieliśmy sprawić, by nadchodzące święta były dla Nich czasem wiary w innych  ludzi, nadziei i miłości, która daje siłę. Dzięki hojności klientów i właściciela sklepu oraz uczniów naszej szkoły udało się przygotować pięć paczek żywnościowych, które wolontariusze rozprowadzili przed świętami Bożego Narodzenia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.

Opracowanie: Renata Sojka

SREBRNE MEDALE ZA OZDOBY CHOINKOWE
SREBRNE MEDALE ZA OZDOBY CHOINKOWE

Na coroczną, XVII już edycję Gminnego Konkursu Plastycznego „Ozdoba choinkowa”, której organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, odpowiedzieli nasi uczniowie, wykonując pomysłowe prace z różnych materiałów. Na konkurs napłynęło 1600 ozdób, spośród których nagrodzono 108 prac, a 100 ozdób zostało wyróżnionych. Zaszczytne miejsca przypadły naszym uczniom z młodszych klas.

II miejsce – Łukasz Łabuz – klasa I

II miejsce – rodzeństwo Szymon (klasa I) i Zuzanna (klasa II) Kawa

Laureaci otrzymali piękne dyplomy i srebrne medale, a wszyscy uczestnicy konkursu słodycze. Prace sprzedano podczas kiermaszu pokonkursowego „Radość tworzenia darem dla innych” za „symboliczną złotówkę”, a dochód ze sprzedaży został przeznaczony na misje dla kolegów w Afryce, dokładnie dla Pigmejów w wiosce Bagandu w RPA.

Opracowanie: Irena Klich

Mikołajkowe niespodzianki
Mikołajkowe  niespodzianki

Dzień 6 grudnia, to dzień prezentów, radości i miłych niespodzianek nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

W tym dniu uczniowie klas I – III uczestniczyli w pięknym i pouczającym spektaklu przygotowanym przez Katolicki Teatr Edukacji z Poznania. Przedstawienie odbyło się w Dąbrowskim Domu Kultury, było to przedstawienie o przygodach dzielnego ,,Szewczyka Dratewki”. Dzieci mogły dowiedzieć się w ciekawy i zabawny sposób, jak ważna jest w życiu człowieka przyjaźń i wzajemna pomoc oraz że zło, zuchwałość i pyszałkowatość zawsze zostają ukarane.  

Spektakl ubogacony został obok wspaniałej gry aktorów, niespotykanymi efektami świetlnymi, które wzbudziły wśród dzieci zachwyt i nieopisany entuzjazm. Z wybuchami euforii słuchaliśmy rytmicznych piosenek, którym towarzyszyły wspomniane efekty.

A po powrocie do szkoły czekały na dzieci znowu wspaniałe atrakcje. W klasach  I – III Święty Mikołaj  zostawił  prezenty – niespodzianki, a uczniowie klasy V  mieli możliwość osobistego spotkania z Nim. Święty Mikołaj nie zapomniał również o  Nauczycielach, za co serdecznie Mu dziękujemy i mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.

Opracowanie: M. Kiełbasa

Święta Bożego Narodzenia-czas dzielenia się dobrem
Święta Bożego Narodzenia-czas dzielenia się dobrem

8 grudnia, za pośrednictwem pracowników Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Sutkowie,  nasza sokoła została poproszona o wsparcie rzeczowe Kiermaszu Świątecznego placówki, z którego dochód zostanie przeznaczony na realizację innowacyjnego Ogrodu Sensorycznego dla dzieci z niepełnosprawnością znaczną i głęboką. Nie mogliśmy pozostać obojętni na to wezwanie i wzięliśmy się do pracy. Mieliśmy tylko tydzień na przygotowanie ozdób.

Po upływie kilku dni nasza szkoła przekazała na rzecz ORW w Sutkowie  przygotowane stroiki, kartki świąteczne i ozdoby choinkowe.  To skromne wsparcie realizacji innowacyjnego Ogrodu Sensorycznego dało mam wiele radości zwłaszcza, że to szczególny okres w roku - Święta Bożego Narodzenia. W tym czasie każdy z nas odczuwa większą potrzebę dzielenia się z innymi, pomagania tym którzy mają mniej, czy tym którym poszczęściło się trochę słabej w życiu niż nam samym. Zadowolenie i satysfakcja to bezcenne uczucia, które towarzyszą pomaganiu, dlatego dzieci i młodzież naszej szkoły wsparci przez rodziców i nauczycieli włączyli się z wielką chęcią w tę niezwykłą inicjatywę. Stroiki i ozdoby choinkowe przygotowali uczniowie podczas zajęć szkolnych pod kierunkiem p. Bernadety Pabian i p. Doroty Grzesik oraz w domu z pomocą rodziców.

Kartki świąteczne natomiast wykonały uczennice klasy VI i VII wraz z p. Iwoną Tańską.

Opracowanie: I. Tańska

Wyjazd na lodowisko
Wyjazd na lodowisko

Wyjazd na lodowisko to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, czego doświadczyli uczniowie klasy piątej podczas wyjazdu na lodowisko do Dębicy, który odbył się 12 grudnia.

W czasie dwugodzinnej jazdy na łyżwach uczniowie wspaniale się bawili, doskonaląc swoje umiejętności łyżwiarskie.  Dla większości dzieci  przygoda z łyżwami nie była nowością. Ci, którzy założyli łyżwy po raz pierwszy  doświadczyli kilka niegroźnych upadków. Byli jednak bardzo wspierani przez swoje koleżanki i kolegów. Wyjazd ten był bardzo udany i  dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Opiekę nad uczniami sprawowała wychowawczyni- p. Bernadeta Pabian oraz nauczyciel wychowania fizycznego – p. Grzegorz Kozaka.

Opracowanie: Bernadeta Pabian

Konkurs stroików świątecznych
Konkurs stroików świątecznych

Po raz czwarty w Dąbrowskim Domu Kultury odbył się konkurs na najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy.  Celem konkursu jest  kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz prezentacja uzdolnień i umiejętności plastycznych uczniów.

W konkursie wzięły  udział szkoły z terenu gminy Dąbowa Tarnowska. Jury, z pośród 85 stroików, nagrodziło najpiękniejsze w 3 kategoriach: klasy I – III, IV – VI, VII i gimnazjum. Komisja oceniając stroiki brała pod uwagę  m.in. oryginalność ozdób, różnorodność użytych materiałów, przede wszystkim naturalnych, pomysłowość, estetykę wykonania.

Na konkurs szkolny wpłynęło 20 stroików od uczniów klas I- VI, z których 10 najciekawszych zostało przekazane na konkurs gminny.  

Z naszej szkoły jury nagrodziło prace następujących uczniów:

I miejsce – Aleksandra Szczebak - klasa 3

II miejsce – Nikola Partyńska – klasa 5

III miejsce ––  Dawid Kawa - klasa 5

Wyróżnienie – Zuzanna Kawa – klasa 3

Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Organizatorem konkursu w szkole była pani Bernadeta Pabian.

Opracowanie: Bernadeta Pabian

Jadłospis
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.03 11,868,596 unikalnych wizyt