21 Wrzesień 2017 06:55
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Kalendarz 2015/2016

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą
Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą

20 czerwca uczniowie spotkali się z panią mł. asp. Agatą Bulwą z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Funkcjonariuszka przeprowadziła warsztaty związane z bezpieczeństwem podczas wakacji. Wizyta przedstawiciela Komendy w naszej szkole była także okazją do przybliżenia uczniom akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.

Poświęcona jest ona bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej.Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków.

Projekt realizowany jest na terenie całego kraju od czerwca do września 2017 r.

Na potrzeby projektu opracowane zostały materiały edukacyjno-informacyjne, m.in.: informatory oraz naklejki.

W ramach akcji został również ogłoszony konkurs filmowy – Filmowy przeWODNIK promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą.

Akcja została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka oraz wpisana do harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.

Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Wędkarski, Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Info:

Wycieczka w Pieniny
Wycieczka w Pieniny

1 czerwca uczniowie klas IV – VI wzięli udział w wycieczce do Szczawnicy i Krościenka. Program wycieczki był bardzo obszerny.  

Zaplanowała go kierownik wycieczki - pani Bernadeta Pabian tak, aby był niezapomniany i pełen atrakcji.

Dzieci pod opieką nauczycieli: pana Waldemara Szloska oraz pań - Renaty Sojki,  Ireny Klich i Doroty Grzesik podziwiały krajobraz gór wapiennych. 

Na samym początku, pełni sił uczniowie, przeszli Wąwóz Homole. Podczas wędrówki obserwowali roślinność  oraz charakterystyczne cechy wąwozu. Na polanie, przy Kamiennych Księgach, w których spisane są podobno ludzkie losy, dzieci odpoczęły.

W drodze powrotnej uczniowie zobaczyli szałas, w którym górale przygotowywali oscypki, no i oczywiście mogli skosztować smakołyków regionalnych.

Kolejną atrakcją był spływ Dunajcem ze Szczawnicy do Krościenka. Większość uczestników wycieczki po raz pierwszy płynęło tratwami i mogło posłuchać opowiadań flisaków.  Spływ był dodatkowo umilony pięknym śpiewaniem uczniów z  naszej szkoły. Po spływie wszyscy bardzo chętnie schłodzili się pysznymi lodami.

Następną atrakcją była kolejka na Palenicę. Czteroosobowa wyprzęgana kolej krzesełkowa  umieszczona jest w samym centrum miasta.  

Kolejka jest jedną z wielu rozrywek miasta Szczawnicy. Przejażdżka nią należała do niezapomnianych przygód.

Kolejną atrakcją  była przejażdżka torem saneczkowym.

Wieczorem, wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do domów.

Opracowała: Bernadeta Pabian

Po Bałtowie - Szczucin
Po Bałtowie - Szczucin

Bliski koniec roku szkolnego i słoneczna aura zachęcały do kolejnych wycieczek. Wreszcie udało się zrealizować wyjazd historyczno-techniczno-rekreacyjny do… pobliskiego Szczucina. Termin wycieczki kilka razy przesuwano z powodu nieodpowiedniej pogody. 13 czerwca świeciło słońce, zakupy zostały poczynione (o nich później), autokar punktualnie podjechał i już o 8.30 uczniowie klas I – III zaczęli zwiedzanie Muzeum Drogownictwa -muzeum i skansen historii i techniki budowy dróg. Powstało ono w 1982 roku i gromadzi wszelkie pamiątki związane z budownictwem drogowym. W 1992 roku, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostało wpisane do rejestru zabytków.Bryła głównego budynku z dwiema wieżami i łukowym przęsłem przypomina formą most. Do zwiedzania przeznaczone są dwie ekspozycje: zewnętrzna, w której można podziwiać maszyny i urządzenia służące niegdyś drogowcom oraz wewnętrzna, która pokazuje eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, sposób pracy przy budowach w postaci scenek z figurami ludzkimi naturalnych rozmiarów, a także drogi i mosty w sztuce. Obok budynku, na niewielkim wzniesieniu zlokalizowany jest skansen maszyn drogowych, wybudowany w formie spiralnej alejki o długości ok. 1 km. Alejka wykonana jest z kostki brukowej, ma wbudowane oryginalne elementy dróg takie jak krawężniki, przepusty, kraty ściekowe itp. Budynek ze skansenem połączony jest kładką mostową o długości 51 m. Wzdłuż alejki znajduje się ponad 30 stanowisk prezentujących drogi z różnych okresów i epok - od drogi kreteńskiej do współczesnej, w chronologicznym układzie i wykonane w miarę możliwości z autentycznych materiałów używanych do budowy dróg. Na tych nawierzchniach są eksponowane maszyny i urządzenia drogowe pracujące przy budowie i utrzymaniu dróg np. walce (spalinowe, parowe, ciągnione), kotły, kruszarki, pługi, ciągniki, kafary, zrywaki, skład kolejki ze zlikwidowanej cegielni w Szczucinie z lokomotywą WLs40.

Po takiej intensywnej dawce wiedzy technicznej rodzice z klasy III: p. Katarzyna Doś i p. Katarzyna Kogut zaprosili dzieci i opiekunów: p. Mirelę Kiełbasa, p. Grażynę Kruk, ks. Stanisława Bielenia oraz kierowcę autokaru na grillowane kiełbaski. Potem były jeszcze mecze piłki nożnej i zabawy w berka.

Opracowani: Irena Klich

Historia biblioteki i ... unikatowe lalki
Historia biblioteki i ... unikatowe lalki

Takie niecodzienne połączenie prezentacji historii powstania i działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej i zbiorów lalek zaproponował Dział dla Dzieci dąbrowskiej książnicy. Losy biblioteki ukazano poprzez multimedialny pokaz. Większe zainteresowanie, szczególnie wśród dziewczynek, budziła kolekcja unikatowych lalek pani Agnieszki Ciećko, mieszkanki Dąbrowy Tarnowskiej i czytelniczki biblioteki. Na wystawie prezentowane były głównie porcelanowe lalki wraz z akcesoriami, i pajacyki, ale jest to tylko wycinek z bogatej kolekcji pani Agnieszki. Część z eksponatów jest bardzo współczesnych, ale są takie, które pochodzą ze starszych lat, m.in. laleczka z 1958 roku z masy perłowej o włosach ze sznurka, lalki z czasów PRL-u. Wśród nietypowych wyróżnić warto: lalki żydowskie z gwiazdą Dawida, staroangielskie, weneckie, a też tzw. Minki,  Baby Jagi i tzw. Reborn, a też perełki ze zbiorów z unikatowej kolekcji Jolandy Bello. Pani Agnieszka jest nie tylko kolekcjonerką, ale również pasjonatką renowacji starszych zabawek, szczególnie tych z „numerem seryjnym” i certyfikatem, co świadczy o oryginalności i rzadkości eksponatów. Wszystkie lalki można było podziwiać na fotografiach zamieszczonych w albumach.

Wyjazd dzieci etapu edukacji wczesnoszkolnej we środę, 14 czerwca przygotowała p. Irena Klich. Opiekę zapewniły p. Mirela Kiełbasa i p. Grażyna Kruk. Kolejne wyjazdy zaplanowano już w nowym roku szkolnym.

Opracowanie: Irena Klich

NA SPOTKANIU DIECEZJALNEJ RODZINY SZKÓŁ IMIENIA ŚWIĘTYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH
NA SPOTKANIU DIECEZJALNEJ RODZINY SZKÓŁ IMIENIA ŚWIĘTYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH

Przynależność do Diecezjalnej Rodziny Szkół imienia Świętych i Błogosławionych nasza szkoła zaakcentowała poprzez obecność pocztu sztandarowego 12 czerwca na spotkaniu tej wielkiej Rodziny w Zabawie – sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Wybór miejsca nie był przypadkowy – w tym roku przypada 30. rocznica beatyfikacji Karoliny. 479. uczniów wraz ze 107. opiekunami przyjął serdecznie w swojej parafii ks. Zbigniew Szostak - kustosz sanktuarium. Gospodarzem spotkania była p. Jadwiga Bieś – dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Woli Radłowskiej. Spotkanie rozpoczęła p. Lucyna Jamka – koordynator tej Rodziny, która powitała gości i uczestników oraz omówiła sprawy organizacyjne. Następnie młodzież z Gimnazjum im. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej zaprezentowała program artystyczny ukazujący wartości, którymi żyli święci i błogosławieni - patroni szkół należących do tej niezwykłej  Rodziny. O godz. 11.00 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. biskup Andrzej Jeż – ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Po smacznym poczęstunku uczestnicy spotkania wzięli udział w Drodze Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie, na którą rozważania przygotowali uczniowie Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. bł. Karoliny Kózkówny z Pilzna. Nasi uczniowie: Natalia Wojtas, Joanna Foszcz, Kamil Kowal, Natalia Kijak, Justyna Maziarz i Mateusz Rogóż pod opieką pań: Ireny Klich i Bernadety Pabian oraz absolwenta szkoły Mateusza Pabiana dostąpili zaszczytu niesienia relikwii Błogosławionej umieszczonych na feretronie. Na zakończenie spotkania błogosławieństwa  udzielił ks. Janusz Maziarka – asystent kościelny Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych.

Opracowanie: Irena Klich

Pomagamy nie tylko przyrodzie
Pomagamy nie tylko przyrodzie

Od początku roku szkolnego uczniowie klas I – VI zbierali  plastikowe nakrętki.

Akcja mała na  celu  zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z praktyczna edukacją ekologiczną, a także pomoc osobom niepełnosprawnym. Plastikowe nakrętki, których w bieżącym roku szkolnym zebrano prawie 600 litrów,  zostały przekazane na cel charytatywny tj. zakup sprzętu rehabilitacyjnego do Środowiskowego Domu Samopomocy im Św. Kingi w Tarnowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. 

W Ośrodku przebywa obecnie 65 osób niepełnosprawnych głównie z zespołem Downa i porażeniem mózgowym.

Dyrektor - Siostra Weronika - Małgorzata Gardas słowa podziękowania skierowała do uczniów i pracowników naszej szkoły, którzy aktywnie włączyli się w akcję.  

Szkoła otrzymała drobne upominki wykonane przez podopiecznych oraz  podziękowanie  od Siostry - Dyrektor, w którym napisała: „Dziękujemy za szeroko otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka. Wyrażamy naszą ogromną wdzięczność za wszelką pomoc jaką otrzymaliśmy na rzecz naszego Ośrodka. Wyrazem naszej wdzięczności jest pamięć w modlitwie. Każdego dnia wraz z naszymi Podopiecznymi modlimy się za wszystkich, którzy przyczyniają się do tego, aby nasz Ośrodek mógł służyć Osobom Niepełnosprawnym".

Siostry Nazaretanki zwróciły się z prośbą do uczniów naszej szkoły o kontynuowanie zbiórki w następnym roku szkolnym.

Opracowanie: Renata Sojka

9 ZŁOTYCH MEDALI DLA NIECZAJNY
9 ZŁOTYCH MEDALI DLA NIECZAJNY

Z niecierpliwością czekali nasi uczniowie na coroczne majowe biegi organizowane przez Szkołę Podstawową w Gruszowie Wielkim z okazji Święta Patrona. Oczekiwanie zostało nagrodzone świetnymi wynikami. Młodsi uczniowie byli niepokonani. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy z klas I – III stanęli na podium, odbierając złote medale w każdej kategorii, czyli  sześć. Uczniowie klas IV –VI również zdobyli trzy razy złoto.

Lista naszych zwycięzców:

I miejsca – Gabriela Sojka (kl. 1), Wiktor Kot (kl. 1), Julia Puła (kl. 2), Tobiasz Pikul (kl. 2), Roksana Puła (kl. 3), Artur Mikus (kl. 3), Natalia Kijak (kl. 5), Michał Wójcik (kl. 5), Kamil Kowal (kl. VI)

II miejsca – Julia Wojtas (kl. 1), Marek Banaś (kl. 1), Agnieszka Kmieć (kl. 2), Nadia Nowak (kl. 3), Patrycja Siewierska (kl. 4), Adrian Machaj (kl. 4), Patryk Szwajkosz (kl. 6)

III miejsce – Nataniel Doś (kl. 3)Takich wyników tylko pozazdrościć!

Opiekę nad sportowcami sprawowały Panie: Renata Sojka i Irena Klich.

Opracowanie: Irena Klich

Jadłospis
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.03 9,449,347 unikalnych wizyt