24 Kwiecień 2018 16:16
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Kalendarz 2017/2018

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

Wystająca natka - wyniki konkursu
Wystająca natka - wyniki konkursu

Szkolny konkurs plastyczny  w ramach Programu "Bądź zdrów" /zadanie 4/ Szkoły Promującej Zdrowie pn. „Wystająca natka” został rozstrzygnięty.

Przypomnijmy, że celami konkursu było:

  • Poszerzanie zainteresowań czytelniczych.
  • Pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży.
  • Dążenie do uzyskania sukcesu poprzez uczestnictwo w konkursie tematycznym.
  • Kształtowanie poczucia estetyki.
  • Doskonalenie sprawności manualnych.
  • Współpraca biblioteki z nauczycielami w realizacji projektu edukacyjnego.
  • Rozbudzenie świadomości poszanowania książek oraz zdrowego trybu życia – popularyzacja spożywania warzyw.

Jury w składzie  G. Kruk /koordynator projektu/, D. Grzesik /nauczyciel plastyki/, B. Pabian /nauczyciel techniki/ oceniło 33 zakładki i przyznało następujące miejsca:

Kategoria klasy I – III

I miejsce – Nikola Szlosek klasa II

II miejsce – Szymon Kawa klasa I

III miejsce Agnieszka Kmieć klasa III

Kategoria klasy IV – VII

I miejsce Karolina Kowal klasa IV

II miejsce Gabriela Kmieć klasa V

III miejsce Marlena Maziarz klasa V

Pan dyrektor przyznał także dodatkowe wyróżnienia dla Kacpra Gałki z klasy II i Aleksandry Szczebak z klasy III.

Zwycięzcom gratulujemy!

Opracowanie: Dariusz Węglowski

Powiatowy turniej piłki ręcznej chłopców
Powiatowy turniej piłki ręcznej chłopców

23 marca  na Hali Sportowej im. Agaty Mróz – Olszewskiej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej chłopców.

Do rywalizacji zgłosiło się 7 najlepszych drużyn z poszczególnych gmin: SP Gręboszów, SP Radgoszcz, SP nr 2 Dąbrowa Tarnowska, SP Nieczajna Górna, SP Olesno, SP Gruszów Wielki, SP nr 1 Dąbrowa Tarnowska.

Drużyna chłopców z naszej szkoły dzielnie walczyła w składzie: Michał Wójcik, Dawid Świerczek, Łukasz Wojtas, Mateusz Rogóż, Adrian Początek, Kamil Wybraniec.

Do turnieju przygotowała chłopców p. Renata Sojka - nauczyciel wychowania fizycznego.

Mecze rozegrano w dwóch grupach.  Nad przebiegiem turnieju czuwał sędzia Marcin Wrona z Tarnowa.

Ostateczne wyniki zawodów powiatowych przedstawiają się następująco:

I miejsce –SP nr 1 Dąbrowa Tarnowska

II miejsce -SP Nieczajna Górna            

III miejsce- SP Gręboszów

Nasi piłkarze ręczni zostali WICEMISTRZAMI POWIATU – wywalczyli puchar  i dyplom dla naszej szkoły.

Gratulujemy!!!

Opracowanie: Renata Sojka

SUKCES NASZEJ UCZENNICY W KONKURSIE RECYTATORSKIM
SUKCES NASZEJ UCZENNICY W KONKURSIE RECYTATORSKIM

21.03.2018 roku odbył się finał XX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Marii Kozaczkowej zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Tegoroczna edycja miała szczególny charakter w związku z podwójnym jubileuszem: 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz okrągłą, dwudziestą rocznicą konkursu.

Z tego powodu obok poezji M. Kozaczkowej uczestnicy jako drugi wiersz przygotowywali utwór współczesnego poety o tematyce patriotycznej.

Naszą szkołę reprezentowała Julia Puła w kategorii klas I - III oraz Emilia Wątroba w kategorii klas IV-VII.

Jury konkursowe doceniło interpretację utworów przez Emilię Wątrobę w postaci przyznanego wyróżnienia. Uczennica przygotowała wiersz M. Kozaczkowej No pasaran i K. K. Baczyńskiego Warszawa.

Uczennicę do konkursu przygotowała p. Iwona Tańska.

Serdecznie gratulujemy!!!

Opracowanie: Iwona Tańska

Aktywnie witamy wiosnę!
Aktywnie witamy wiosnę!

21 marca, pomimo niesprzyjającej pogody, postanowiliśmy powitać wiosnę i przepędzić zimową aurę.

Klasy I-VI uczestniczyły w relaksujących zajęciach na krytej pływalni w Dąbrowie Tarnowskiej. Ćwiczenia w wodzie są znakomitym sposobem na korekcję wad postawy, należą do form ruchu podczas, których szybko spala się tkankę tłuszczową.

Następnie na hali sportowej czekała na uczniów trener fitness  p. Joanna Olesińska, która przygotowała dla nich kompleksowy zestaw ćwiczeń przy energetycznej muzyce. Zajęcia tego typu to nie tylko zdobywanie kondycji fizycznej, ale również oddziaływanie na zdrowie.

W dzisiejszym świecie komputerów i dostępu do Internetu, bardzo potrzebne są tego typu zajęcia dla młodych ludzi. Forma aktywnego odpoczynku jaką są zajęcia na basenie i fitness stanowią naturalny sposób poprawy postawy ciała i ogólnej kondycji fizycznej.

Ten rodzaj aktywności bardzo podobał się naszym uczniom. Bądźmy aktywni nie tylko wiosną, ale cały rok!

Opracowanie: Renata Sojka

Bezpieczeństwo w szkole i odpowiedzialność karna nieletnich
Bezpieczeństwo w szkole i odpowiedzialność karna nieletnich

16 marca odbyły się zajęcia profilaktyczne z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej Asystentem do spraw nieletnich mł. asp. Agata Bulwą.

Tematem spotkania była „Odpowiedzialność karna za popełnione czyny osób nieletnich”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VII. Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji osób nieletnich.  

Mł. asp. Agata Bulwa podczas spotkania przekazała uczniom jakie konsekwencje ponoszą w momencie popełniania czynów zabronionych takich jak: kradzież, wagary, pobicie, posiadanie i handel narkotykami czy dopalaczami. Omówiła także jakie środki wychowawcze może stosować sąd.

Policjantka również mocno podkreśliła fakt, że wagary, picie alkoholu i nie realizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego również podlegają postępowaniu przed sądem. Policjant uświadamiała uczniom o grożących im niebezpieczeństwach, związana z narkomaniom, piciem alkoholu, paleniem papierosów. Pouczyła o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, odpowiedzialności za wymuszenia i rozboje; za niszczenie mienia publicznego i społecznego, a nawet uporczywe przeszkadzanie w lekcjach i wagarowanie.

Sporo czasu pani funkcjonariusz poświęciła zjawisku cyberprzemocy, stalkingu, nakłaniała także do rozważnego zamieszczania wszelkich informacji, czy fotografii na portalach internetowych.

Wyrażamy przekonanie, że podejmowane działania profilaktyczne w ramach Szkoły Promującej Bezpieczeństwo przyniosą wymierne korzyści.

Opracowanie: Renata Sojka –koordynator ds. bezpieczeństwa w szkole

ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE
ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE

Akcja na rzecz Stowarzyszenia SURSUM CORDA

Biblioteka szkolna wraz ze szkolnym Klubem Wolontariatu organizuje kolejną akcję sprzedaży kartek świątecznych  na rzecz Stowarzyszenia SURSUM CORDA ( z łac. "w górę serca").

Organizacja powstała w 2000r. na bazie osób tworzących od 1994r. "grupę wsparcia" dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej, w środowisku osób w przeważającej części skupionych kiedyś wokół duszpasterstwa młodzieżowego przy "kościółku kolejowym", czyli przy jezuickiej parafii NSPJ w Nowym Sączu.
To  organizacja non profit (nie działającą dla zysku) zajmująca się szeroko rozumianą pomocą społeczną, profilaktyką i edukacją.

Działalność Stowarzyszenia rozwijają członkowie, do których należą osoby zajmujące się działalnością opiekuńczo-wychowawczą, resocjalizacyjną, socjalną, terapeutyczną oraz oświatową, a swoim zasięgiem obejmuje głównie Województwo Małopolskie.

Dystrybucją kartek zajmują się uczennice klasy VI Natalia Kijak i Julia Czerwińska.

Opracowanie: Dariusz Węglowski

REKOLEKCJE SZKOLNE
REKOLEKCJE SZKOLNE

Rekolekcje to taki rodzaj lekcji, gdzie dzieci, młodzież i starsi stają się lepsi.

Od poniedziałku, 12 marca, ta myśl przez trzy dni towarzyszyła uczniom i nauczycielom z racji wielkopostnych rekolekcji szkolnych. Zorganizował je ks. proboszcz Stanisław Bieleń, a nauki rekolekcyjne głosił ks. mgr Józef Sadowski, proboszcz parafii Cerekiew i wicedziekan dekanatu Uście Solne.

W pierwszy dzień społeczność szkolna uczestniczyła w Mszy św. i dialogowanej homilii. Tematem przewodnim była rymowanka: Mam tylko jedną duszę, którą zbawić muszę. Dla zobrazowania homilii przed ołtarzem stanęło bezlistne, uschłe i smutne drzewko, które już następnego dnia miało pokryć się serduszkami z zapisanymi przez dzieci dobrymi postanowieniami i uczynkami – aby nabrało życia. Te postanowienia z kolei prowadziły do wyboru drogi w górę, do nieba, do zbawienia, a nie w dół, do piekła – co również ilustrowały kolorowe plansze.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w nauce rekolekcyjnej, co przejawiło się w stuprocentowej obecności, udzielanych odpowiedziach i wyśpiewanych całym sercem pieśniach, wśród których szczególnie mocno zabrzmiały słowa „Sercem kocham Jezusa”.

Drugi dzień szkolnych rekolekcji wielkopostnych upłynął pod znakiem przygotowań do spowiedzi. Rekolekcjonista ks. Józef Sadowski oparł swoje rozważania na ewangelicznym synu marnotrawnym. Taka też postać pojawiła się w kościele, ubrana w szaty do wypasu świń. Syn marnotrawny, w którego wcielił się uczeń klasy IV Kacper Kogut,  miał przyczepione do koszuli grzechy popełniane przez współczesne dzieci i młodzież. Wspólne odczytywanie grzechów było zarazem swoistym rachunkiem sumienia, jednym z pięciu warunków dobrej spowiedzi świętej. Również dwa plakaty, obrazujące niewłaściwe zachowania młodych, pobudzały do myślenia.

Powoli zaczęło nabierać życia uschłe drzewko, towarzyszące naszym rekolekcjom. Zawisły na nim kolorowe serduszka z dobrymi uczynkami i postanowieniami rekolekcyjnymi. Jeszcze nie wszyscy uczniowie zawiesili serca, ale mogą to uczynić jutro - puste gałęzie czekają.

Po Mszy św. dzieci podeszły do kratek konfesjonałów, gdzie czekało na nich ośmiu spowiedników. Dzień pojednania się z Bogiem był najważniejszym dniem rekolekcji.

Trzeci, ostatni już dzień rekolekcji szkolnych, na drzewku przybyło dużo serduszek z dobrymi uczynkami i postanowieniami. Uczniowie klasy I przygotowali je dodatkowo na zajęciach z techniki i tak jak inni zawiesili zaraz po wejściu do świątyni.

Podsumowująca rekolekcyjne nauki homilia osnuta była wokół trzech opowieści. Pierwsza dotyczyła pięknej ale złej królewny, która od królewicza otrzymała tajemniczy kwiat. Roślina zakwitała tylko wówczas, gdy było się dobrym cały dzień. Zaciekawiona królewna niecierpliwie czekała kilka dni, żeby zobaczyć piękny kwiat, aż wreszcie, kiedy udało się jej dobrze przeżyć dzień, mogła go podziwiać. Także nasi uczniowie zachwycali się urokliwym pięknem storczyka, będącym zachętą do dobrego życia.

Drugą historię, opowiedzianą przez ks. rekolekcjonistę, inscenizowali czterej uczniowie. Oto niewidomy dostał do ręki płonącą pochodnię i przez to był dla wszystkich widoczny, szczególnie w ciemnościach. Został jednak potrącony i przewrócony na ziemię przez jakiegoś człowieka. Zdziwiony usłyszał, że przyczyna potrącenia tkwiła w zgaszonej nagle pochodni. Tak dzieje się z każdym, kto traci przez grzech światło – łaskę uświęcającą. Z kolei trzecia opowieść była indiańską legendą. Chłopiec został poproszony przez jadowitego węża o przeniesienie w bezpieczne miejsce. Niewiele się namyślając, wykonał prośbę zwierzęcia, chowając go za pazuchę. Jakież było jego zdziwienie, kiedy wąż, będąc już bezpiecznym, niespodziewanie ukąsił swego dobroczyńcę. Wytłumaczenie węża było proste: taka jest natura węża. Człowiek, tracąc czujność, zgadzając się na pokusy i nie walcząc z nimi, sam dobrowolnie naraża się na niebezpieczeństwo popełnienia grzechu.

Zwieńczeniem rekolekcji było błogosławieństwo krzyżem rekolekcyjnym i zyskanie odpustu zupełnego. Mszę św. ubogacił śpiew scholi kierowanej przez p. Waldemara Szloska.

Delegacja nauczycieli w osobach p. Mireli Kiełbasa i p. Grzegorza Kozaki podziękowała ks. Józefowi Sadowskiemu za rekolekcyjne trudy, wręczając mu bukiet kwiatów.

Słodką niespodzianką na zakończenie rekolekcji były dwa kosze cukierków. Oprócz głównego odpowiedzialnego za rekolekcje ks. proboszcza Stanisława Bielenia, w przygotowaniu rekwizytów do nauk rekolekcyjnych pomogli  nauczyciele: p. Irena Klich, p. Krystyna Wenc i p. Mirela Kiełbasa oraz rodzic p. Adam Rokocz.

Opracowała: Irena Klich

Jadłospis
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.02 13,982,277 unikalnych wizyt