08 Grudzień 2021 02:16
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI - LISTOPAD
CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI - LISTOPAD

W listopadzie klasa II kontynuowała realizację I modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI". To był czas dalszego poznawania niezwykłych przygód polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, bohatera lektury „Afryka Kazika”. Drugoklasiści z zaciekawieniem spenetrowali również zawartość granatowej walizki z autentycznymi afrykańskimi przedmiotami. Czego tam nie było: ludowe instrumenty, poduszka, tykwy na wodę, drewniane religijne figurki (m.in. oliwkowe),  egipski papirus i skarabeusz, inkrustowana skrzyneczka!

Było także malowanie ilustracji najciekawszej przygody Kazika i picie popularnej w Afryce herbaty z kwiatu hibiskusa.

Były również: Dzień Postaci z Bajek i spotkanie z podróżnikiem (oddzielne relacje).

Na kolejnych zajęciach uczniowie umieszczali w pudełkach przedmioty kojarzące się z lekturą: plastikowe zwierzęta, ulepione z plasteliny palmy i zwierzaki, piasek, rowery-zabawki itp.

 Uczniowie niecierpliwie czekają na kolejne „afrykańskie” niespodzianki, szczególnie te kulinarne!

 Oprac. Irena Klich

Andrzejki
Andrzejki

Według prastarych wierzeń w dniu imienin Andrzeja można poznać swoją przyszłość. 24 listopada uczniowie klas I-III przenieśli się w magiczny świat wróżb i wzięli udział w zabawie andrzejkowej. Najmłodsi uczniowie ochoczo przekładali buty, aby sprawdzić, kto pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przebijanie serc szpilką, które miało ujawnić imię przyszłego małżonka. Wspólna zabawa taneczna była przeplatana zabawami w powódź, znikające krzesełka oraz chusteczkę. Słodkie przekąski oraz pyszne hot-dogi sprawiły, że każdy miał siłę, aby bawić się do samego końca. Nie wiemy, czy wróżby się spełnią, więc dla pewności w następnym roku ponownie zorganizujemy kolejną wspaniałą zabawę andrzejkową.

Opracowała: Roksana Kaczówka

INDIE OCZAMI PODRÓŻNIKA
INDIE OCZAMI PODRÓŻNIKA

W poniedziałek, 8 listopada, dzięki barwnej, pełnej pasji opowieści pana Dariusza Rocheckiego, podróżnika z grupy „TRZASK”, przenieśliśmy się na chwilę do Indii. Opowiadanie wzbogaciła prezentacja zdjęć. Zobaczyliśmy jeden z siedmiu cudów świata -  Tadź Mahal, nazywany świątynią miłości. Z wielkim zaskoczeniem oglądaliśmy Karni Mate - świątynię szczurów, gdzie gryzonie traktowane są po królewsku.  Żyje ich tam 20 tysięcy. Do świątyni wchodzi się boso. Osoba, która nadepnie  na zwierzę musi jako zadośćuczynienie ufundować figurkę szczura ze złota lub srebra. Jest to związane z różnymi obyczajami i wierzeniami hindusów, którzy są przekonani, że wśród szczurów znajdują się  ich zmarli przodkowie.

Drugie oblicze Indii to dzielnice nędzy. Miliony biednych ludzi koczuje na pełnych zwierzęcych odchodów, brudnych  ulicach ze stertą zalegających odpadów i swobodnie poruszającymi się między nimi tzw. ,,świętymi krowami”. Bowiem hindusi mają trzy matki –matkę Ziemię, rodzoną matkę oraz matkę krowę. Zobaczyliśmy jak wygląda Ganges – święta dla Hindusów, a zarazem najbardziej zanieczyszczona rzeka na świecie, gdzie dochodzi do rytualnych spaleń zmarłych osób oraz  kąpieli, która ma uzdrowić i oczyścić z grzechów. Obejrzeliśmy pustynię Thar oraz drogi w Himalajach. Usłyszeliśmy także historię o Ghandim - jego filozofii, a także walce o niepodległość.

Mieliśmy okazję również poznać wiele ciekawostek dotyczących kuchni, kultury, ubioru oraz sposobu życia Hindusów. Nie obyło się też bez rekwizytów: rupii - indyjskich banknotów, tradycyjnego 8 – metrowego sari - stroju dla kobiet.

To było bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego bardzo dużo dowiedzieliśmy się o jednym z największych państw Azji.

                                                           Oprac. Irena Klich

Nasi uczniowie na sportowo uczcili Święto Niepodległości

9 listopada 2021 br. odbył się  „Bieg Niepodległości”. Organizatorem zmagań biegowych było Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna. W tym nietypowym sposobie uczczenia odzyskania niepodległości wzięli udział  uczniowie ze wszystkich klas naszej szkoły. Trasa poszczególnych biegów przebiegała wokół szkoły, a zwycięzcy  otrzymywali na mecie biało- czerwoną flagę.

Po skończonych zajęciach lekcyjnych odbył się  również mecz piłki nożnej między uczniami klasy siódmej i ósmej o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Kobiet Wsi Nieczajna, który zakończył się wygraną uczniów klasy VII.

Po uroczystej akademii przedstawicielki Stowarzyszenia: pani Renata Sojka, pani Katarzyna Kmieć oraz dyrektor szkoły wręczyli medale i dyplomy oraz puchar zwycięskiej drużynie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim sportowcom i  dziękujemy za aktywne świętowanie odzyskania  niepodległości przez nasz kraj wolności oraz sportową rywalizację

Opracowanie: Renata Sojka

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek i wiele innych postaci – to jest ich święto. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

W naszej szkole w tym dniu dzieci z klas I – III świetnie się bawiły. Każdy uczeń przebrał się za bajkową postać. Zadaniem jego kolegów było odgadnięcie nazwy bajki po przedstawieniu się w najbardziej oryginalny sposób. Potem klaskaniem i tupaniem dzieci oceniały prawdziwość odczytanych wypowiedzi o wydarzeniach w bajkach. Najwięcej emocji wywołała zabawa z „zatrutym jabłkiem”. Ciekawym zadaniem było układanie bajkowych obrazków z pomieszanych części. Wreszcie nadszedł czas kina – oglądanie dwóch bajek (oczywiście „Bolek i Lolek” musiał być) przy smacznym popcornie. Foto budka przyciągnęła wszystkich uczniów. Zwieńczeniem dnia były malowanki i ułożenie z nich dużych obrazów – postaci z bajek oraz kodowanie na kartce – pojawił się Krecik i pszczółka Maja.

Dzień Postaci z Bajek zorganizowały panie: Roksana Kaczówka, Irena Klich i Grażyna Kruk.

Dla klasy II było to także jedno z zadań w ramach realizowanej innowacji programowo-metodycznej.

                                                                                              Oprac. Irena Klich

SZKOLNE WYPOMINKI
SZKOLNE WYPOMINKI

Zgodnie z naszą szkolną tradycją na początku listopada cała społeczność udaje się na cmentarz. W tym roku miało to miejsce w poniedziałek, 8 listopada. Zgromadzeni pod krzyżem modliliśmy się w intencji naszych zmarłych bliskich. Przewodniczący każdej klasy odczytał klasowe wypominki. Wybrzmiały również nazwiska zmarłych nauczycieli, kapłanów, pracowników szkoły oraz rodziców naszych pedagogów. Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Stanisław Bieleń,  a nad całością czuwała p. Irena Klich. Po wspólnej modlitwie uczestnicy podeszli pod grobowce swoich zmarłych, aby zaświecić znicze i pomodlić się indywidualnie. Pamięć o tych, którzy już odeszli, świadczy o nas samych.

                                                           Oprac. Irena Klich

Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej chłopców
Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej chłopców

W poniedziałek 25.10.2021 r. w Hali Sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci, a w czwartek 28.10.2021 r. Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej chłopców.

Zarówno w kategorii klas IV-VI jak i VII-VIII do rywalizacji przystąpiło po 5 drużyn ze szkół podstawowych naszej gminy.

Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym”. Mimo tego, że chłopcy z obu naszych drużyn dzielnie walczyli i w czasie meczów dali z siebie wszystko, to nie udało im się awansować do szczebla powiatowego tych zawodów.

Z pewnością zdobyli cenne doświadczenia, mieli okazję rywalizować z drużynami innych szkół oraz reprezentować naszą szkołę.

Opracowanie: R. Pacześniowski

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.04 36,334,226 unikalnych wizyt