13 Sierpnia 2022 15:59
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

Ogólnopolski Turniej Wiedzy BRD
Ogólnopolski Turniej Wiedzy BRD

29 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Celem Turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.

W Turnieju wzięło udział 11 drużyn z naszej gminy, rywalizując w dwóch kategoriach.

W turnieju uczestniczyły dwie drużyny przygotowane przez panią Renatę Sojka. Młodsza grupa wiekowa w składzie: Daria Nowak klasa V, Paulina Chudy klasa V, Adam Ciąbor klasa V, Adrian Sojka klasa V zajęła I miejsce i awansowała do turnieju powiatowego. Grupa II w składzie : Julia Partyńska klasa VII, Konrad Wybraniec klasa VII, Kacper Wybraniec klasa VII zajęła klasa II miejsce.

Natomiast 08.04 br. odbył się finał powiatowych eliminacji XLIII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych.

Do walki o tytuł mistrzów powiatu dąbrowskiego stanęło 11 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe w dwóch grupach wiekowych: grupa I – uczniowie szkół podstawowych w wieku 10-12 lat (rocznikowo), grupa II – pozostali uczniowie.

Tegoroczne eliminacje powiatowe odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej. Podczas turnieju uczestnicy rozwiązywali testy z przepisów ruchu drogowego oraz przystąpili do konkurencji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W klasyfikacji I grupy wiekowej (10-12 lat) zwyciężyła drużyna naszej szkoły  w składzie: Daria Nowak klasa V, Paulina Chudy klasa V, Adam Ciąbor klasa V, Adrian Sojka klasa V.

Natomiast w drugiej grupie wiekowej Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Drużyna naszej szkoły otrzymała awans do finału wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju BRD.

Opracowanie: Renata Sojka

Jubileusz 10-lecia nadania imienia naszej szkole
Jubileusz 10-lecia nadania imienia naszej szkole

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla szkół noszących imię Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki pod hasłem „Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią” uświetniło Jubileusz 10–lecia nadania szkole w Nieczajnie Górnej imienia Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki.

Uroczystość poprzedziła Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym przez ks. Stanisława Bielenia, na którą zostały przywiezione ze Skrzyszowa koło Dębicy Relikwie Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Akademia odbyła się 27 kwietnia, a swoją obecnością uświetnili ją: Lesław Wieczorek Starosta Dąbrowski, Stanisław Ryczek Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, Barbara Trzpit Wizytator Kuratorium Oświaty Delegatura w Tanowie, Wiesław Mendys Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Radnymi  Kazimierą Wąż i Andrzejem Pabianem, Marta Chrabąszcz Dyrektor CUW w Dąbrowie Tarnowskiej,  Anna Ryczek Główna Księgowa CUW w Dąbrowie Tarnowskiej, Anna Jastrzębiec–Witowska po. Dyrektora MBP w Dąbrowie Tarnowskiej, Paweł Chojnowski Dyrektor DDK w Dąbrowie Tarnowskiej, dyrektorzy  przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych,  Sołtysi wsi Nieczajna Górna i Nieczajna Dolna Jan Bąba i Czesław Podosek, KGW w Nieczajnie oraz uczniowie i licznie zebrani rodzice.

Uroczystość rozpoczął Dariusz Węglowski dyrektor szkoły, który w okolicznościowym przemówieniu przybliżył historię wyboru Patrona sprzed 10. lat oraz sylwetkę Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Przypomniał inicjatywy szkolne na rzecz przybliżenia sylwetki  Księdza Jerzego na przestrzeni minionej dekady.

Następnie dyrektor szkoły odczytał protokół komisji konkursowej, która oceniała 212 prac z 13 szkół z całej Polski. Były to szkoły:

Jury w składzie: Stanisław Stroński Artysta plastyk z DDK w Dąbrowie Tarnowskiej, Anna Zawiślak – Miodowska z MBP w Dąbrowie Tarnowskiej, Irena Klich, Bernadeta, Pabian nauczyciele ze szkoły przyznało nagrody i wyróżnienia:

I kategoria - klasy I - III z tematem „Ksiądz Jerzy Popiełuszko
w oczach dzieci”,

I nagroda – Karol Raduj - SP Majdan Sieniawski                           

II nagroda – Julia Jamróz – SP Kopki

III nagroda – ex aequo:  -Kamila Szerszeń – Zespół Szkolno-Przedszkolny Skrzyszów i Ignacy Bawół – SP Majdan Sieniawski

II kategoria - klasy IV - VIII z tematem „Życie i czyny Księdza Jerzego Popiełuszki”.

I nagroda – ex aequo:  – Gabriela Żmuda – SP Lutcza i Samuel Warzecha – SP Nieczajna Górna

II nagroda - Michalina Ciuhak - Katolicka Szkoła Podstawowa Siedlce

III nagroda – Kamila Walczyk - Zespół Szkolno-Przedszkolny Skrzyszów

Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak, Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Patronat Medialny objął Mały Gość Niedzielny.

Sponsorem nagród był Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej.

Kolejną częścią uroczystości był program artystyczny  w wykonaniu uczniów, łączący  tradycje (taniec ludowy) z koncertem patriotycznym, przeplatanym recytacjami poświęconymi Patronowi i Ojczyźnie.

Sukcesy naszych uczniów w karate
Sukcesy naszych uczniów w karate

23 kwietnia 2022 r. w  Szkole Podstawowej im. Jana Pawła  II w Radomyślu Wielkim odbył się Klubowy Turniej Karate Shinkyokushin, w którym brało udział trzech uczniów naszej szkoły. Zorganizowany był przez Tarnowski Klub Karate. W turnieju brało udział 150 zawodników.

Turniej zakończył się wysokimi sukcesami naszych uczniów.

W pierwszej kategorii wiekowej:

I miejsce zajął Karol Kogut i III miejsce zajął Samuel Warzecha obydwaj z kalsy IV.

W drugiej kategorii wiekowej III miejsce zajął Kacper Kogut klasa VIII

Gratulujemy uczniom i ich rodzicom!  

Klasa II z wizytą w Filii MBP
Klasa II z wizytą w Filii MBP

„…Te RUPAKI, mamusiu,
to są takie zwierzaki -
trochę jakby kociaki,
trochę jakby dzieciaki,
trochę jakby motyle,
krokodyle czy raki...
Nie rozumiesz, mamusiu?
No, po prostu - RUPAKI!...”

D. Wawiłow

W poniedziałkowe przedpołudnie, 25 kwietnia, do Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nieczajnie Górnej udali się uczniowie klasy II wraz z wychowawcą Ireną Klich. Celem spotkania było przybliżenie sylwetki i twórczości Danuty Wawiłow w związku z 80. rocznicą jej urodzin. Danuta Wawiłow to tłumaczka, poetka, której największą popularność przyniosły wiersze skierowane do dzieci. Uczniowie wysłuchali znanych i lubianych wierszy pani Danuty tj.: „A jak będę dorosła...”, „Kopareczka”, „Kałużyści”, „W zoo”, „Świnka” oraz „Rupaki”. W świat poezji przeniosła ich Lucyna Kiwior. Po wysłuchaniu ostatniego z wierszy dzieci wykazały się wyobraźnią i pomysłowością, rysując rupaka. A co to są rupaki? Rupaki to stworki, które przychodzą do dzieci, zanim zasną one wieczorem. Nie są to jednak złośliwe stworzonka. Wręcz przeciwnie – są one bardzo sympatyczne i przyjacielskie. Tworzenie własnych rupaków, choć nie było łatwe, wymagało bowiem kreatywności, sprawiło najmłodszym dużo radości.

Na zakończenie uczniowie wypożyczyli książki do poczytania w domu.

Oprac. Irena Klich

Warsztaty z psychologiem pt. "Techniki relaksacyjne"

16 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty z psychologiem, mające na celu ukazanie uczniom różnych technik relaksacyjnych. W warsztatach wzięli uczniowie klas I-III.

Zajęcia rozpoczęła pogadanka na temat stresu: Czym jest stres? Co nas stresuje? Jak odczuwamy stres w naszym ciele? Uczniowie wykazali się dużą samoświadomością dotyczącą sytuacji stresujących oraz symptomów w ciele wskazujących na sytuacje stresowe. Zostali także uświadomieni, że stres jest naturalnym odczuciem, z którym stykamy się każdego dnia i nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jego występowania.

Pierwszym z przedstawionych sposobów redukcji stresu była technika oddechowa. Polega ona na wdychaniu powietrza przez nos (liczymy 1,2,3,4), zatrzymaniu powietrza (liczymy 1,2,3,4) oraz delikatnym wydychaniu przez usta (liczymy 1,2,3,4) – całość powtarzamy 5 razy.

Kolejnym sposobem jest wizualizacja. Uczeń w sytuacji stresowej może położyć się w wygodnym miejscu, np. na łóżku, kanapie czy dywanie i wyobrazić sobie, że znajduje się w wymarzonym przez siebie otoczeniu - może to być plaża, łąka z kwiatami czy park rozrywki. Uczniowie podczas warsztatów wysłuchali opowiadania pt. „Latający dywan”, dzięki czemu mogli dokładniej zapoznać się z tą techniką, a tym samym zrelaksować. Niektórym zdarzyło się nawet zasnąć… ;)

Po chwili wyciszenia przyszedł czas na rozruch i zabawę z piórkami.  Zadaniem uczniów było dmuchanie w piórka, tak aby jak najdłużej utrzymały się w powietrzu.  Ruch i śmiech oraz częsty oddech sprawiły, że dzieci zostały wprowadzone w lepszy nastrój i stan relaksu.

Ostatnim przedstawionym sposobem na wyciszenie była kolorowanka relaksacyjna wykonywana przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej. Technika ta wymaga na realizację więcej czasu, dlatego też jest świetnym sposobem na redukcję stresu w zaciszu domowym. Jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.

Uczniowie z przyjemnością wzięli udział w zajęciach. Zabawa z piórkami przyniosła im wiele radości, a wizualizacja wprowadziła w stan błogiego ukojenia. Na końcu warsztatów dzieci były bardzo  zrelaksowane i wyciszone.

Opracowanie: Psycholog Kalina Gądek

RUSZA AKCJA "WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI"
RUSZA AKCJA "WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI"

RUSZA AKCJA „WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI”

Kolejny rok chcemy pomóc Afryce. Celem akcji jest pomoc głodującym dzieciom, budowa szkół, przedszkola, studni i kaplic. Sfinansowane też zostaną operacje dla osób niepełnosprawnych ruchowo, dzięki czemu będą mogły żyć samodzielnie.

Pomogliśmy niedawno Maksowi i uchodźcom z Ukrainy, pomóżmy i teraz!

Przyjdź do klasy 2 po kolorową karteczkę, na której napiszesz swoje imię i umieścisz ja pod swoją klasą, a pieniądze wrzuć do skarbonki wiszącej na planszy.

"W zdrowym ciele zdrowy duch!"
"W zdrowym ciele zdrowy duch!"

„Szlachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz.”

J. Kochanowski

 

Tradycją naszej szkoły stały się obchody Dnia Zdrowia, w czasie których szczególnie promujemy zdrowy styl życia.  W tym roku odbyły się pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”.  Impreza miała miejsce 24 marca w naszej szkole.

Dzień Zdrowia rozpoczęliśmy od konkursu recytatorskiego o tematyce zdrowotnej. Najpierw wystąpili uczniowie klas I – III, recytując wiersze znanych poetów. Następnie uczniowie klas starszych zaprezentowali wiersze własnego autorstwa. Trzyosobowe jury w składzie: ks. Stanisław Bieleń, p. Bernadeta Pabian i p. Katarzyna Świerzb oceniało występy pod względem doboru tekstu i jego pamięciowego  opanowania, zgodności treści wiersza z tematyką konkursu, interpretacji oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Recytacje stały na bardzo wysokim poziomie. Werdykt jurorów przedstawia się następująco:

W kategorii klas I – III:

  • I miejsce – Jakub Frąc z kl. II,
  • II miejsce – Julia Szwajkosz z kl. III,
  • III miejsce – Jakub Żaczkiewicz z kl. I.

W kategorii klas IV – VIII:

  • I miejsce – Paulina Chudy z kl. V,
  • II miejsce – Julia Puła z kl. VII,
  • III miejsce – Amelia Partyńska z kl. IV.

Wyróżnienia otrzymali: Wiktor Kot z kl. VI i Klaudia Czerwińska z kl. VIII.

Dyplomy i nagrody wręczył uczestnikom p. dyrektor Dariusz Węglowski.

W czasie, gdy jury udało się na naradę, uczniowie obejrzeli przedstawienie autorstwa p. Roksany Kaczówka pt. „Szanuj zdrowie”. Wystąpiły w nim dzieci z klasy I, II i III przebrane za różne postacie z bajek. Była Calineczka, Kot w butach, Śnieżka, Królowa Śniegu, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, krasnoludki i wróżki. Wszyscy oni mieli problemy zdrowotne i szukali porady u wróżki. Puentą przedstawienia było stwierdzenie: „Szanuj zdrowie jak je masz, bo o różne bzdury dbasz!”. Występ bardzo się podobał publiczności.

Ostatnim punktem obchodów Dnia Zdrowia była degustacja zdrowych przekąsek i przysmaków przygotowanych przez Rodziców. Na stołach były różne sałatki, pasty, kanapeczki, blaszaki, desery fit, owocowe i warzywne szaszłyki, pierogi ze szpinakiem, soki owocowe i warzywne a także wiele innych wspaniałych potraw. Rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w przygotowanie obchodów Dnia Zdrowia w naszej szkole.

Chociaż każdy uczeń wie, że zdrowie jest najważniejsze, to właśnie tego typu imprezy jeszcze bardziej go w tym utwierdzają.

Opracowali: Grażyna Kruk i Waldemar Szlosek

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.04 42,924,521 unikalnych wizyt