24 Kwiecień 2019 06:06
BIP
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Kalendarz 2017/2018

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

Sukcesy naszych uczniów na XVII Dniu Pamięci o Holocauście
Sukcesy naszych uczniów na XVII Dniu Pamięci o Holocauście

15 kwietnia 2019 r. w Dąbrowskim Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej pod hasłem: „Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek” odbyły konkursy recytacji, tańca i śpiewu podczas XVII Dnia Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości.

Naszą szkołę w tych zmaganiach reprezentował dziewięcioosobowy zespół taneczny Aj Waj w składzie: Gabriela Kmieć, Aleksandra Wątroba, Dawid Świerczek, Natalia Wątroba, Andrzej Michalczyk, Sebastian Puła, Natalia Kijak, Natalia Wojtas oraz Kinga Wybraniec.

Jury doceniło naszych uczniów przyznając im II miejsce w konkursie tańca oraz wyróżnienie dla Natalii Wojtas w konkursie wokalnym.

Szczególne brawa należą się naszym ósmoklasistom, którzy po dwóch gadzinach zmagań z arkuszem egzaminacyjnym z języka polskiego mieli siłę, aby zaprezentować się w DDK. Podwójne brawa dla Natalii Wojtas, która po egzaminie nie tylko zatańczyła, ale też zaśpiewała

Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Opracowanie: Iwona Tańska

"Dzień Zdrowia" w naszej szkole
"Dzień Zdrowia" w naszej szkole

4 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się „Dzień Zdrowia”. Było to podsumowanie działań profilaktyczno – zdrowotnych, jakie prowadzone są w naszej placówce.

Spotkanie rozpoczęliśmy II Szkolnym Festiwalem Piosenki o Zdrowiu. Każdą klasę reprezentował jeden solista. Jury w składzie: ks. Stanisław Bieleń, p. Katarzyna Świerzb,
p. Ewa Kijowska i p. Iwona Tańska, oceniając uczestników, brało pod uwagę: dobór repertuaru, czystość wykonania i ogólny wyraz  artystyczny. Wszystkie klasy przygotowały się do festiwalu bardzo profesjonalnie. Wymagało to dużo pracy i wysiłku. Wykonawcom towarzyszyły chórki i tancerze, co dodawało wykonaniom uroku. Uczniowie rywalizowali
w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – IV i klasy V – VIII.

W kategorii klas młodszych pierwsze miejsce wyśpiewała uczennica klasy IV Agnieszka Kmieć, zachęcając wszystkich do stosowania diety warzywnej. Martyna Żurawska z klasy trzeciej piosenką o niezdrowym żywieniu zdobyła II miejsce. Jak zdrowa jest woda przekonywała uczennica klasy I Maja Żelazny. Jury przyznało jej za to III miejsce. „Zdrowie jest tak bardzo blisko” to tytuł piosenki, którą wykonywał z towarzyszeniem chórku i tancerzy uczeń klasy drugiej Adrian Sojka i otrzymał za nią wyróżnienie.

W kategorii klas starszych najbardziej podobała się piosenka w wykonaniu ucznia klasy piątej Karola Dobrowolskiego zawierająca 10 zasad zdrowego żywienia. Wraz z towarzyszącymi mu tancerzami „wyrapował” I miejsce. Gabriela Kmieć z klasy szóstej przestrzegała przed drobnoustrojami, zachęcając jednocześnie do dbania o higienę. Jury przyznało jej II miejsce. O niepalenie papierosów apelowała w piosence „Pokonaj siebie” Natalia Kijak z klasy siódmej. Otrzymała za nią III miejsce. Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy ósmej Natalia Wojtas za wykonanie piosenki, w której przestrzegała przed dopalaczami, promując uprawianie sportu.

Z kolei wystąpiła klasa VI z inscenizacją na temat zdrowego odżywiania. Uczniów przygotowała p. Bernadeta Pabian, a o stronę muzyczną zadbał p. Waldemar Szlosek. Występ bardzo się podobał i nagrodzono go gromkimi brawami.

Następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Nie pal – palenie szkodzi”. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

1.Martyna Guzik – kl. III

2.Samuel Warzecha – kl. I

2.Antoni Jabłoński – kl. I

3.Łukasz Łachut – kl. II

3.Paulina Chudy – kl. II

3.Sebastian Wenc – kl. I

3.Maja Żelazny – kl. I

Wyróżnienia: Karol Kogut, Jakub Ciąbor, Bartosz Nowak, Amelia Partyńska – klasa I.

            Barbara Zawada, Adam Ciąbor, Mateusz Kijak, Sylwia Siewierska – klasa II.

            Gabriela Sojka, Kamila Wąż, Julia Wojtas, Marek Banaś – klasa III.

Ostatnim punktem programu była wystawa zdrowej żywności, którą przygotowali rodzice. Stoiska wszystkich klas prezentowały się obficie i okazale. Na stołach znajdowały się wiosenne sałatki, dietetyczne ciasta, kolorowe galaretki, owocowe szaszłyki, pierożki ze szpinakiem, tradycyjne „blaszaki”, soki owocowo – warzywne. Wszyscy degustowali przygotowane specjały, chwalili i dziękowali rodzicom za przygotowanie tak wspanialej i zdrowej uczty.

Na zakończenie p. dyrektor Dariusz Węglowski podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację przedsięwzięcia.

Impreza z całą pewnością uświadomiła wszystkim, jak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia.

Dzień Zdrowia na stałe wszedł do kalendarza imprez szkolnych i chcielibyśmy, by obchodzony był tak bogato w następnych latach.

Opracowali: Grażyna Kruk, Waldemar Szlosek

Informacja Dyrektora Szkoły
Informacja Dyrektora Szkoły

Informacje dla uczniów zdających egzamin:

Egzamin ósmoklasisty  odbędzie się w dniach od 15-17 kwietnia.

1.Egzaminy odbywają się w szkole w normalnym trybie:

  • poniedziałek – język polski – 120 min
  • wtorek – matematyka – 100 min
  • środa – język angielski – 90 min  

2.Uczniowie piszący egzamin powinni być w szkole o godzinie 800 i mieć ze sobą dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymacje szkolną).

3. Każdy uczeń zdający egzamin może wnieść do sali egzaminacyjnej pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmywalnych/ścieralnych).

4. Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych - szkoła zapewni ósmoklasistom wodę mineralną.

5. Na egzaminie obowiązuje zakaz wnoszenia  urządzeń telekomunikacyjnych.

Przypominam, że w tych dniach Szkoła zapewnia opiekę wszystkim uczniom, którzy  nie piszą egzaminu - zgodnie z wrześniowymi ustaleniami na spotkaniu z Rodzicami.

Drodzy uczniowie życzę Wam powodzenia!

Dyrektor Szkoły

Domki dla jeży i owadów
Domki dla jeży i owadów

21 marca w naszej szkole ekologicznie witaliśmy wiosnę. Była to okazja by zaprezentować społeczności szkolnej rezultaty przedsięwzięcia ekologicznego pod nazwą „Nasi sprzymierzeńcy z lasu i łąki”. Uczniowie biorący w nim udział wykonali domki dla jeży i owadów. Wykazali się przy tym dużą pomysłowością. Domki wykonane były z drewnianych desek lub płyty wiórowej. Zostaną ustawione w ogrodach przydomowych lub w pobliżu lasu. Uczniowie, realizujący to zadanie, dowiedzieli się też jak należy zamaskować i wymościć domki jeży, aby zwierzęta chętnie z nich korzystały.

Dlaczego wybraliśmy taki temat?

Jeż jest najlepszym naturalnym sprzymierzeńcem leśników w walce z groźnymi owadami i obok dzika najlepiej wspiera służby leśne na terenach, gdzie mamy do czynienia z zagrożonymi drzewostanami. W mieście często chronią się w ogrodach i parkach. Zjadają owady (np. mszyce), ich larwy i poczwarki, także ślimaki oraz myszy. Zwalczają też żmije zygzakowate. Wszystkie jeże są w Polsce pod ochroną.

Jest zwierzęciem towarzyskim, szybko przywiązuje się do człowieka pod warunkiem że ten nie robi mu, krzywdy. Jest aktywny o zmierzchu i w nocy. Natomiast w ciągu dnia chowa się w swojej kryjówce.

Jeże prowadzą nocny tryb życia – w dzień śpią, po zmroku żerują. Zimą zapadają w długi sen, ale wcześniej gromadzą pod skórą zapasy tłuszczu.

Oprócz naturalnych wrogów, którymi są pies, lis, borsuk czy kuna, największe zagrożenie stanowią dla niego koła samochodów. Nocne wędrówki, dość długie szczególnie w okresie godowym, kończą się śmiertelnie dla ok. 9 tys. jeży rocznie.

Jak zaprosić jeża do ogrodu?

Z pewnością nie zwabimy jeża do naszego ogrodu zbytnim porządkiem. Jeśli chcemy, aby ten zagościł u nas na dłużej, powinniśmy zostawić obszar nieskoszonej trawy, tak aby mógł się tam ukryć i mieć potencjalne skupisko swej żywności. Tam właśnie należy umieścić dla jeża domek.

W ogrodzie powinien znajdować się też domek dla owadów. Schronią się w nim przed deszczem,  złożą jajeczka lub będzie to bezpieczne miejsce dla poczwarek.

Często, kiedy myślimy o owadach w ogrodzie, pierwszym skojarzeniem są szkodniki, a kolejnym – walka z nimi. Jednak nie wszystkie owady w ogrodzie to szkodniki – wręcz przeciwnie, większość gatunków jest pożyteczna. Nie tylko nas żywią – zapylając rośliny i umożliwiając ich wytwarzanie owoców, ale także właśnie bronią nas przed szkodnikami i są sprzymierzeńcami w walce z nimi.

W naturalnych warunkach, niezachwianych przez ingerencję człowieka, panuje równowaga. Wszelkie problemy biorą się stąd, że przyrodę próbujemy poprawiać. Żeby w naszym ogrodzie zapanowała równowaga, powinniśmy pomóc pożytecznym owadom. Z tych najważniejszych można wymieć pszczoły – nie tylko miodne, ale przede wszystkim dzikie murarki, które w zapylaniu kwiatów są wydajniejsze niż pszczoły miodne, a do tego nie tworzą rojów i nie atakują ludzi. Równie pożyteczne w zapylaniu kwiatów są trzmiele.

Z kolei niedocenianym drapieżcą jest biedronka i złotook, żywiące się mszycami. Jednak wiele z nich ginie na skutek barbarzyńskiego zwyczaju wypalania łąk, inne tracą miejsca bytowania na skutek ocieplania domów styropianem czy oprysków. Problemem są też nasze zbyt zadbane ogrody, z niedostateczną ilością kwitnących i miododajnych roślin.

Domki takie mogą być dodatkową ozdobą ogrodu, a mali mieszkańcy odwdzięczą się nam w ciągu całego lata.

Przedsięwzięcie realizowaliśmy w ramach projektu Ekoszkoła 2019.

Opracowanie: Renata Błasiak

Ekologicznie powitanie wiosny
Ekologicznie powitanie wiosny

21 marca br. postanowiliśmy powitać wiosnę i przepędzić zimową aurę ekologicznie.

Uczniowie klasy IV przygotowali piękna i ciekawą część artystyczną pt. „Kocham…Lubię…Szanuję…Dbam o Ziemię!”. Była to pantomima ekologiczna, w której przyroda wygrywa walkę z zanieczyszczeniami cywilizacji.

Pantomima została przygotowana pod kierunkiem pani Anny Wolak i pani Iwony Tańskiej.

Jak na wiosnę przystało, nie mogło zabraknąć żabek i bocianów. Uczniowie klasy III zatańczyli do piosenki Africa Simone pt. „Hafanana”.

Następnie uczniowie klasy VII w walce o czyste powietrze  przygotowali ciekawy film edukacyjny pt. „Smog”, w którym ukazali  zagrożenia dla zdrowia człowieka, negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na zwierzęta i rośliny oraz przygotowali  hasła antysmogowe, które zaprezentowali całej społeczności szkolnej.

Program został  powtórzony  na spotkaniu z rodzicami.

Interesującą prelekcję nt. smogu wygłosił zaproszony na zebranie  Ekodoradca z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej pan Szymon Lichorobiec. Zwrócił w niej  uwagę na fakt, że najtrudniejsza jest zmiana sposobu myślenia o zanieczyszczeniu powietrza.  Pan Ekodoradca przypomniał, że Urząd Miasta prowadził projekt wymiany pieców węglowych na gazowe i jest to najlepszy sposób na poprawę stanu powietrza w gminie.

Wyrażamy przekonanie, że wszystkie  działania antysmogowe przyniosą wymierne efekty w naszym otoczeniu.

Opracowanie: Renata Sojka

Rekolekcje wielkopostne dla uczniów
Rekolekcje wielkopostne dla uczniów

W dniach 1-3 kwietnia zorganizowane będą rekolekcje wielkopostne dla uczniów.

Poniżej organizacja zajęć szkolnych i spotkań w kościele:

1. poniedziałek – 2 pierwsze lekcje i nauka rekolekcyjna;

2. wtorek wolny od zajęć edukacyjnych – nauka rekolekcyjna o godzinie 14:00;

3. środa – 2 pierwsze lekcje i nauka rekolekcyjna.

W kościele uczniowie przebywają pod opieką wychowawców i nauczycieli.

Ekologiczny pokaz mody
Ekologiczny pokaz mody

21 marca odbył się  pokaz mody ekologicznej, który od lat cieszy się dużą popularnością w naszej szkole.

Uczniowie wykonali stroje z różnych materiałów - przeznaczonych do recyklingu tj. worki foliowe, gazety, nakrętki, plastikowe kubki, torebki foliowe.

Do konkursu zgłosiło się 20 uczniów z klas I-VIII,  którzy wykazali się dużą pomysłowością i oryginalnością wykonanych strojów. Podczas ekologicznej rewii podziwialiśmy suknie wieczorowe, kreacje wizytowe, strój Napoleona, strażaka.

Eko-modelki zachwyciły JURY  oraz  zgromadzoną publiczność.  Największe brawa otrzymał uczeń klasy I Samuel Warzecha, który na wybiegu zaprezentował jako zawodowy strażak z maską i butlą tlenową.

Jury w składzie: p. Dorota Grzesik p. Ewa Kijowska, p. Iwona Tańska miało poważny problem z wyłonieniem  zwycięzców  konkursu, ponieważ wszystkie stroje były piękne oraz ciekawie zaprezentowane.

Ostatecznie zwycięzcami okazali się:

I miejsce Samuel Warzecha klasa I

I miejsce Martyna Żurawska klasa III

I miejsce Martyna Sitko klasa IV

I miejsce Zuzanna Kawa klasa IV

I miejsce Andrzej Michalczyk klasa VIII

II miejsce Maja Żelazny klasa I

II miejsce Julia Białkowska klasa VI

III miejsce Nikola Szlosek klasa III

III miejsce Klaudia Czerwińska klasa IV

Ta piękna rewia Eko-mody na długo pozostanie w pamięci tych, którzy mogli ją podziwiać! 

OPRACOWANIE: Renata Sojka- koordynator d/s. ekologii w szkole

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.03 25,328,264 unikalnych wizyt