22 Październik 2019 23:00
BIP
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Kalendarz 2017/2018

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

35. rocznica męczeńskiej śmierci Patrona naszej szkoły
35. rocznica męczeńskiej śmierci Patrona naszej szkoły

Dzisiaj przypada 35. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki – Patrona naszej szkoły.

19 października 1984 r. kapłan został uprowadzony, a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa.

Ksiądz Popiełuszko w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia był kapelanem "Solidarności" i podczas odprawianych Mszy za Ojczyznę, w swoich kazaniach często poruszał temat praw człowieka i godności robotników.

Za swoją duszpasterską aktywność był jawnie potępiany i prześladowany przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Pomimo otrzymywanych pogróżek, kapłan nie skorzystał z możliwości opuszczenia kraju. Zdając sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa powiedział: „rola księdza jest taka, by głosić prawdę i za prawdę cierpieć, jeżeli trzeba nawet za prawdę umrzeć”.

Ksiądz Popiełuszko gościł 19 października 1984 roku w parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W drodze powrotnej do Warszawy kapłan został porwany przez funkcjonariuszy SB, a następnie bestialsko bity. Ostatecznie być może jeszcze żywy, został  wrzucony do wody z tamy zapory na Wiśle.

Zwłoki księdza Jerzego zostały wyłowione 30 października. Pogrzeb, który odbył się 3 listopada, miał charakter wielotysięcznej manifestacji patriotycznej.

Proces beatyfikacyjny księdza Jerzego został rozpoczęty, za zgodą Stolicy Apostolskiej, w 1997 roku. Po jego zakończeniu, 6 czerwca 2010 roku męczeński kapelan "Solidarności" został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego podczas uroczystości na warszawskim Placu Piłsudskiego.

12 maja 2011 roku nasza szkoła uroczyście otrzymała imię Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz sztandar – będący darem Rodziców.

Integracyjne spotkanie pierwszaków
Integracyjne spotkanie pierwszaków

16 października uczniowie klasy I wraz z wychowawcą p. Roksaną Kaczówką, korzystając z pięknego popołudnia, wzięli udział w grillu zorganizowanym przez rodziców Artura - państwa Barbarę i Andrzeja Michalczyków

Pierwszoklasiści chętnie angażowali się w przygotowane specjalnie dla nich gry i zabawy. Puszczali bańki mydlane, urządzali wyścigi rowerowe, skakali na skakankach i "kangurkach", malowali kredą po chodniku, brali udział w zabawach z balonami oraz na placu zabaw.

W przerwach Gospodarze serwowali pyszne przekąski, chłodne napoje, kiełbaski z grilla oraz smaczny deser- galaretkę z bitą śmietaną i kolorową posypką.

Pomoc w opiece nad dziećmi zapewniły panie Anna Świerczek, Jolanta Gwóźdź oraz Małgorzata Nowak.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację tego miłego popołudnia.

Opracowanie: Roksana Kaczówka

Dzień Edukacji Narodowej - 14 X 2019
Dzień Edukacji Narodowej - 14 X 2019

Uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej – popularnie nazywanym Dniem Nauczyciela, rozpoczął pan dyrektor Dariusz Węglowski, który krótko zarysował historię święta, pogratulował nauczycielom wysokich osiągnięć oraz wyraził radość z obecności przybyłych gości – szczególnie  pracowników emerytów Krystyny Kazek,Teresy Bączek, Kazimierza Szloska, Czesława Osaka, którzy od lat towarzyszą szkole w jej najważniejszych chwilach.

Dyrektor przywitał także panią Martę Chrabąszcz dyrektora CUW w Dąbrowie Tarnowskiej, radnych Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej Kazimierę Wąż  i Andrzeja Pabiana, sołtysów wsi Nieczajna Górna i Dolna – panów Jana Bąbę i Czesława Podoska.

Następnie pan dyrektor życzył wszystkim, by praca w szkole  była powodem Ich satysfakcji i spełnienia zawodowego. Zaakcentował  poczucie ważności wykonywanego zawodu oraz podkreślił wdzięczność uczniów, z którymi dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Głos zabrali również pani Marta Chrabąszcz i pan Kazimierz Szlosek.

Uroczystość była okazją do wręczenia okolicznościowych nagród.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:

pan dyrektor Dariusz Węglowski – Nagroda Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej

pani Bernadeta Pabian  – Nagroda Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej

pani Iwona Tańska – Nagroda Dyrektora Szkoły

pani Renata Sojka  – Nagroda Dyrektora Szkoły

pani Anna Wolak  – Nagroda Dyrektora Szkoły

pani Katarzyna Świerzb – Nagroda Dyrektora Szkoły

pan Władysław Taraska – Nagroda Dyrektora Szkoły

Program artystyczny, został przygotowany pod kierunkiem pań Ewy Kijowskiej oraz Roksany Kaczówki. W pierwszej części uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali gotowość do  ślubowania, które złożyli w obecności Sztandaru Szkoły. Drugą częścią był koncert przeplatany życzeniami nawiązującymi do codziennej szkolnej rzeczywistości. W niezwykle barwnej formie uczniowie skierowali ciepłe słowa i życzenia do Dyrektora szkoły, Nauczycieli, Gości oraz Rodziców. Oprawę muzyczną przygotował pan Waldemar Szlosek.

Wycieczka rowerowa klasy V
Wycieczka rowerowa klasy V

1 października uczniowie klasy V z wychowawczynią p. Anną  Wolak oraz p. Robertem Pacześniowskim udali się na pierwszą klasową wycieczkę rowerową .

Trasa ponad 10 kilometrowej podróży prowadziła  początkowo ścieżką rowerową przez Radgoszcz aż do Gruszowa Wielkiego gdzie w „Domu Chleba” ugościła wszystkich wspaniale, przesympatyczna pani Janina Sokołowska.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, poznali cały proces powstawania chleba oraz zobaczyli  wystawę dawnych maszyn rolniczych i tradycyjnego wyposażenia gospodarstwa domowego.  Dużą atrakcją  było własnoręczne mielenie  ziaren zbóż w żarnach i obserwowanie powstania mąki. Jednak najwięcej radości dało formowanie własnych chlebków i przygotowanie ich do pieczenia.

W czasie gdy piekło się pieczywo Gospodyni zagrody zaprosiła dzieci na plac zabaw, gdzie wszyscy spędzili miło czas, rozegrano mecz piłki nożnej, zorganizowano wyścigi na taczkach oraz zabawy przy muzyce. Ostatnim punktem wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek które doskonale smakowały wraz z  plackami pieczonymi na blasze.

Najedzeni i zadowoleni,  około  godziny 14:30, szczęśliwie wróciliśmy pod  szkołę.

To był naprawdę świetny dzień, koniecznie trzeba go powtórzyć!

Opracowanie: Anna Wolak

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października obchodziliśmy po raz drugi w naszej szkole "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia".

Już dwa tygodnie przed tym wydarzeniem uczniowie w całej szkole przypominali sobie i utrwalali tabliczkę mnożenia.  Po tygodniu zmagań wyłonieni zostali najlepsi z najlepszych:

Klasa IV:

I miejsce: Wiktor Kot

II miejsce: Mateusz Wójcik

III miejsce: Zofia Kijak  

Klasa V:

I miejsce: Tobiasz Pikul

II miejsce: Jessica Bąba

III miejsce: Karol Kijak

Klasa VI:

I miejsce: Roksana Puła

II miejsce: Karolina Kowal 

III miejsce: Nataniel Doś

Klasa VII:

I miejsce: Martyna Poczatek

II miejsce: Marlena Maziarz

III miejsce: Nowak Kinga

Klasa VII:

I miejsce: Hubert Świerczek

II miejsce: Wiktor Wybraniec

III miejsce: Hubert Wąż

Zostali oni powołani do pełnienia funkcji "Egzaminatorów tabliczki mnożenia",  w myśl hasła "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają". 

Od 30 wrzesnia do 4 października udało się "przepytać" kilkadziesiąt osób dorosłych, m.in. nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły i wystawić ponad 30 certyfikatów, pomyślie zaliczonego egzaminu. 

Finał prowadzonych działań miał miejsce w piątek - 4 października. Najlepsi z najlepszych zmierzyli się w dodatkowych "tabliczkowych" konkurencjach. W ich wyniku Mistrzem Tabliczki Mnożenia w roku 2019 została Roksana Puła. Uczennica klasy VI po raz drugi z rzędu objeła to zaszczytne stanowisko.Wszyscy chętni mogli również zmierzyć się z tabliczką mnożenia na sportowo - kozłując piłkę lub skacząc na skakance.

Na koniec rostrzygnięto konkurs plastyczny klas I - III na najpiękniejszy plakat Matematycznej Sowy. Tu po głosowaniu które oddane zostało w ręce uczniów naszej szkoły nagrody przyznano : Piotrowi Świerczkowi, Zofii Nowak, Antoniemu Jabłońskiemu, Darii Nowak oraz Paulinie Chudy.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Warto podkreślić, że do akcji włączyło się 5862 szkoły z różnych krajów świata.

Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia. 

Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom oraz wszystkim uczestnikom. 

Opracowanie: Anna Wolak

XXVIII edycja "Biegu Sokoła"
XXVIII edycja "Biegu Sokoła"

27 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXVIII edycji „Biegu Sokoła” organizowanego przez Dąbrowski Dom Kultury, który ze względu na swój przełajowy charakter odbył się nad zalewem w miejscowości Narożniki.

Szkołę reprezentowało 32 osoby od klasy II do VIII, które startowały w swoich kategoriach wiekowych - z podziałem na płeć i dystans jaki był do pokonania. Wszyscy podopieczni ukończyli rywalizację godnie reprezentując szkołę, a niektórzy potwierdzili to bardzo dobrymi wynikami zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i drużynowej. Opiekunami uczniów w tym dniu byli nauczyciele wychowania fizycznego oraz odbywający w naszej szkole praktykę zawodową student AWF w Krakowie.

Dzieci w kategorii klas I-III indywidualnie zajęły wysokie punktowane miejsca:

Karol Kogut z II klasy był VIII, Daria Nowak z III klasy zajęła miejsce V, Adrian Sojka z III klasy był IV, a Mateusz Kijak, który jest również uczniem III klasy wywalczył miejsce III.

Dzięki temu, nasza szkoła zdobyła drużynowo w tej kategorii wiekowej III miejsce, a do tak ambitnego i godnego pochwały występu wszystkie dzieci z klasy II i III zmobilizowały ich wychowawczynie – pani Grażyna Kruk (kl. II) oraz pani Irena Klich (kl. III).

W kategorii uczniów klas starszych szkół podstawowych Gabriela Kmieć (uczennica klasy VII) wywalczyła bardzo wysokie II miejsce indywidualnie.

Najlepsi zawodnicy zostali indywidualnie nagrodzeni medalami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi, a za zajęcie III miejsca drużynowo przez dzieci z klasy II i III szkoła otrzymała dyplom.

Opracowanie: Robert Pacześniowski

SPECJALNA DEBATA MIĘDZYSZKOLNA POD HASŁEM "PATRIOTYZM MA WIELE TWARZY"
SPECJALNA DEBATA MIĘDZYSZKOLNA POD HASŁEM "PATRIOTYZM MA WIELE TWARZY"

30 września w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się Specjalna Debata Międzyszkolna pod hasłem „Patriotyzm ma wiele twarzy”.

Spotkanie zostało przygotowane w ramach historycznego projektu edukacyjnego w Szkole Podstawowej nr 2, aplikowanego za pośrednictwem Stowarzyszenia Akademia Szans pod hasłem „Pamiętamy”. Projekt jest częścią ogólnopolskiego Programu Wieloletniego Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele czterech szkół podstawowych z klas IV-VI gminy Dąbrowa Tarnowska, a mianowicie: z dąbrowskiej „dwójki” i „jedynki”, ze Smęgorzowa oraz Nieczajny Górnej. Naszą szkołę w debacie reprezentowali: Bartosz Wątroba z klasy VI, Karol Dobrowolski z klasy VI, Julia Puła z klasy V, Agnieszka Kmieć z klasy V. Przedstawiciele szkół pod kierunkiem marszałka debaty p. Sławomira Batora wymieniali poglądy związane z różnymi formami patriotyzmu. Uczniowie wykazali się niezwykłą dojrzałością w swoich wypowiedziach, do których przygotowała ich p. Iwona Tańska.

Uczestnicy debaty otrzymali medale i długopisy, natomiast dla szkoły zdobyli statuetkę, dyplom za odwagę w mówieniu o rzeczach i sprawach trudnych oraz książkę o tematyce historycznej.

Udział w debacie był dla naszych uczniów niezwykłym i cennym doświadczeniem.

Organizatorom gratulujemy ciekawej inicjatywy.

Opracowanie: Iwona Tańska

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
             
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.03 28,732,628 unikalnych wizyt