Udział szkoły w Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej Ukryte Dziedzictwo. Co kryje polska ziemia?
Dodane przez admin dnia 31/08/2021 00:00

W roku szkolnym 2020/21 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej – klas IV-VIII uczestniczyli w Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej Ukryte Dziedzictwo. Co kryje polska ziemia? realizowanej od 1 października do 1 grudnia 2020 roku.  Projekt odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki a jego celem było poznanie podstaw archeologii. 

Ukryte dziedzictwo to ogólnopolska kampania archeologiczna poruszająca temat polskiego dziedzictwa narodowego ukrytego w ziemi i pracy archeologów oraz promocja tych działań w społeczeństwie.

Projekt edukacyjny Ukryte dziedzictwo. Co kryje polska ziemia? realizowany był w ramach programu Patriotyzm Jutra. Skierowany był on do szkół, instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci i młodzieży. Przygotowane materiały do realizacji zajęć miały kształtować wśród młodych odbiorców świadomość obywatelską oraz właściwy model postawy w zakresie ochrony i zachowania polskiego dziedzictwa archeologicznego.

Uczniowie klas IV- VIII naszej szkoły oglądając materiał filmowy dotyczącego archeologii dowiedzieli się między innymi: czym jest archeologia, kto to jest archeolog i gdzie można go spotkać, jaki jest cel badań archeologicznych oraz kto korzysta z pracy archeologów. Ponadto uczniowie wypełniając karty pracy poczuli się jak prawdziwi archeolodzy. Projekt uświadomił uczniom, jak istotnym elementem wiedzy o przeszłości jest archeologia i badania archeologiczne.

Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie!