Ogrodnicy NG, czyli Tradycyjny Sad w Nieczajnej Górnej
Dodane przez admin dnia 14/03/2022 00:00

Sad tradycyjny to uprawa złożona z kilku wysokopiennych drzew owocowych, posadzonych w dużych rozstawach.  Powrót do nasadzeń tradycyjnych ma wiele zalet. Może drzewa są mniej okazałe, ale zdrowsze. We wnętrzu koron takich drzew wytwarzany jest specyficzny mikroklimat. Stare odmiany drzew owocowych są bardziej odporne na choroby, mrozy i szkodniki i dzięki temu nie wymagają tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych. By trafić na nasz stół, nie muszą być wielokrotnie opryskiwane środkami chemicznymi, dlatego spożywanie ich przez człowieka jest bardzo korzystne dla zdrowia. Ponadto wiele starych odmian  jest zapylaczami dla nowoczesnych upraw. Warto więc przypomnieć tradycyjne odmiany tych drzew.

Uczniowie klasy 7 naszej szkoły wpisują się w pomysł promocji starych odmian wiśni, poprzez realizację projektu Tradycyjny Sad. Jednym z działań jest promocja idei projektu i zakładanie minisadu na terenie szkoły. Będziemy na bieżąco informować o postępach prac.

Opracowanie: Renata Błasiak

Link do prezentacji: https://docs.google.com/presentation/d/1xVpw5g0dZ0agZeKuFHIP4iw-f94SlXnfryKEotAKKbE/edit#slide=id.g1187b23f0ce_1_33