Warsztaty z psychologiem pt. "Techniki relaksacyjne"
Dodane przez admin dnia 18/04/2022 00:00

16 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty z psychologiem, mające na celu ukazanie uczniom różnych technik relaksacyjnych. W warsztatach wzięli uczniowie klas I-III.

Zajęcia rozpoczęła pogadanka na temat stresu: Czym jest stres? Co nas stresuje? Jak odczuwamy stres w naszym ciele? Uczniowie wykazali się dużą samoświadomością dotyczącą sytuacji stresujących oraz symptomów w ciele wskazujących na sytuacje stresowe. Zostali także uświadomieni, że stres jest naturalnym odczuciem, z którym stykamy się każdego dnia i nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jego występowania.

Pierwszym z przedstawionych sposobów redukcji stresu była technika oddechowa. Polega ona na wdychaniu powietrza przez nos (liczymy 1,2,3,4), zatrzymaniu powietrza (liczymy 1,2,3,4) oraz delikatnym wydychaniu przez usta (liczymy 1,2,3,4) – całość powtarzamy 5 razy.

Kolejnym sposobem jest wizualizacja. Uczeń w sytuacji stresowej może położyć się w wygodnym miejscu, np. na łóżku, kanapie czy dywanie i wyobrazić sobie, że znajduje się w wymarzonym przez siebie otoczeniu - może to być plaża, łąka z kwiatami czy park rozrywki. Uczniowie podczas warsztatów wysłuchali opowiadania pt. „Latający dywan”, dzięki czemu mogli dokładniej zapoznać się z tą techniką, a tym samym zrelaksować. Niektórym zdarzyło się nawet zasnąć… ;)

Po chwili wyciszenia przyszedł czas na rozruch i zabawę z piórkami.  Zadaniem uczniów było dmuchanie w piórka, tak aby jak najdłużej utrzymały się w powietrzu.  Ruch i śmiech oraz częsty oddech sprawiły, że dzieci zostały wprowadzone w lepszy nastrój i stan relaksu.

Ostatnim przedstawionym sposobem na wyciszenie była kolorowanka relaksacyjna wykonywana przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej. Technika ta wymaga na realizację więcej czasu, dlatego też jest świetnym sposobem na redukcję stresu w zaciszu domowym. Jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.

Uczniowie z przyjemnością wzięli udział w zajęciach. Zabawa z piórkami przyniosła im wiele radości, a wizualizacja wprowadziła w stan błogiego ukojenia. Na końcu warsztatów dzieci były bardzo  zrelaksowane i wyciszone.

Opracowanie: Psycholog Kalina Gądek