My też możemy programować- zajęcia z robotyki w naszej szkole
Dodane przez admin dnia 23/10/2019 21:37

W  nowym roku szkolnym oferta edukacyjna naszej szkoły wzbogaciła się o bezpłatne zajęcia z programowania. Realizowane są one w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego  „My też możemy programować- zajęcia z robotyki dla mieszkańców subregionu tarnowskiego” .

Głównym celem realizowanych zajęć  jest wzbudzenie zainteresowań programowaniem – robotyką wśród mieszkańców subregionu tarnowskiego. Zajęcia prowadzone są  z wykorzystaniem edukacyjnej technologii  Lego Wedo 2.0 dla dzieci z klas I-III oraz  Mindstorms EV3 dla drugiego etapu edukacyjnego.

WeDo 2.0 oraz Mindstorms EV3 to klocki - rozbudowane narzędzie, które dzięki oprogramowaniu, dostępnemu na komputerze lub tablecie pozwalają „tchnąć życie” w tworzone przez uczniów modele.

Dzieci  zamieniają się w młodych konstruktorów i programistów. Budują modele robotów,  łazików i zwierząt.  Po stworzeniu modelu łączą go ze środowiskiem programistycznym LEGO za pomocą bluetooth, a następnie tworzą programy, które ożywiają modele. W efekcie roboty  jeżdżą i przyspieszają, zatrzymują się po napotkaniu przeszkody, świecą i  mówią ludzkim, znajomym głosem.

Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów, ponieważ większość z nich miała do tej pory do czynienia ze zwykłymi klockami LEGO, za pomocą których można tylko budować określone modele. Zestawy znajdujące się w szkole  pozwoliły „ożywić” utworzone modele i wprowadzić uczniów w interesujący świat robotyki oraz programowania.

Zajęcia z robotyki to nie tylko świetna zabawa, ale również, zachęta do logicznego i analitycznego myślenia, rozwijania zainteresowań w kierunku przedmiotów ścisłych, nauki programowania oraz trening intelektualny. Pozwalają odkrywać fascynujący świat nauki, uczą kreatywności, wyobraźni przestrzennej i intuicji technicznej.

Opracowała: Anna Wolak

<galeria>