BohaterOn w naszej szkole
Dodane przez admin dnia 29/10/2019 00:00

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie BOHATERON – włącz historię!. Dzięki niemu mogli poznać nie tylko historię Powstania Warszawskiego, ale również, przez formułę tej ogólnopolskiej akcji, osobiście wyrazić swój podziw i szacunek dla Powstańców Warszawskich, pisząc do nich osobiste życzenia i podziękowania za trud, ofiarność oraz odwagę w walce o wolną Ojczyznę.

BOHATERON - włącz historię! to kampania upamiętniająca uczestników Powstania Warszawskiego oraz promująca historię Polski XX wieku. Prowadzona od 2016 roku akcja, bazując na indywidualnych historiach uczestników walk o stolicę, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.

Akcję organizuje Fundacja Rosa wspólnie z Fundacją Sensoria, a ich działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

W naszej szkole każdy uczeń najpierw na lekcjach historii, języka polskiego oraz godzinach wychowawczych zapoznał się z genezą, przebiegiem oraz tragicznymi skutkami Powstania Warszawskiego. Następnie wychowawcy wraz z podopiecznymi wybrali – spośród  kilkuset biogramów zamieszczonych na stronie internetowej fundacji,  „swojego” powstańca.

Uczniowie poznawali bohaterów walk z 44 roku poprzez czytanie biogramów umieszczonych na stronie organizatorów akcji. Dowiadywali się, jaką rolę odegrali w Powstaniu, jak wspominają Warszawę i Polskę z okresu II wojny światowej, jakie są ich osobiste historie.

Następnie z pomocą wychowawców napisano podziękowania i życzenia, w co nasza młodzież włożyła wiele serca. Kartki wykonywano na lekcjach plastyki i techniki, a także w domach.

W akcji BOHATERON - włącz historię! wzięły udział wszystkie klasy. Przygotowano 98 kartek.

Poszczególne klasy wykonały kartki dla następujących Powstańców Warszawskich:

Klasa I dla   Eugenii Adamiak - 9 kartek

Klasa II dla Alicji Zdanowicz p. "Grażyna" - 9 kartek

Klasa III dla Barbary Vertun-Baranowskiej p. "Inka" - 10 kartek

Klasa IV dla Feliksa Jeziorka p. "Felek" - 12 kartek

Klasa V dla Andrzeja Wacława Korczaka-Braneckiego p. ”Biały Bóbr ” - 17 kartek

Klasa VI dla prof. Leszka Kosińskiego p. "Orzeł" - 13 kartek

Klasa VII dla Ewy Berberyusz p. "Pietrek" - 18 kartek

Klasa VIII dla Krystyny Stefani Batyckiej p. "Chinka" - 10 kartek

 

Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom dziękujemy za zaangażowanie.

Opracowanie: Iwona Tańska