pspng@wp.pl 14 642 14 24
Znajdź nas:

Jesteśmy bezpieczni na drodze

W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym dąbrowscy policjanci przeprowadzili pogadankę z uczniami klas I –VIII w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

Funkcjonariusze przypomnieli uczniom przepisy związane z ruchem pieszych i rowerzystów oraz zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Droga do szkoły musi być bezpieczna. Winni o to zadbać policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, gdyż dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Rowerami do szkoły mogą przyjeżdżać tylko uczniowie, którzy posiadają kartę rowerową. Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Apelujemy więc:

Mamo, Tato! – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
Nauczycielu! – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
Kierowco!– uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

 

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

 

Opracowanie: p. Renata Sojka