pspng@wp.pl 14 642 14 24
Znajdź nas:

U Ojca Mateusza w Sandomierzu.

Kolejny już raz klasy  I – III wyjechały na wycieczkę w ramach rządowego projektu „Poznaj Polskę”. Tym razem autokar zawiózł nas 12 października do Sandomierza. Słoneczny dzień wypełniło mnóstwo atrakcji.

Zaczęliśmy zwiedzanie od zobaczenia Zamku Królewskiego. Potem przyszedł czas na zdobycie Bramy Opatowskiej. Z platformy widokowej podziwialiśmy Góry Pieprzowe i wijące się rzeki San i Wisłę.

Później zauroczyła nas Podziemna Trasa Turystyczna o długości 470 metrów. Najgłębsze wyrobiska znajdują się na głębokości 12 m. Każda z piwniczek/komór ma swoją nazwę, która stanowi nawiązanie do historii Sandomierza. Drążone przez wieki liczne korytarze oraz komory związane są z wieloma sandomierskimi tajemnicami i legendami. Najsłynniejsza z nich opowiada o sandomierskiej bohaterce Halinie Krępiance, która kosztem własnego życia uratowała miasto przed oblegającymi je Tatarami. Szczegóły legendy wysłuchaliśmy podczas zwiedzania lochów.

Kolejnym punktem był półgodzinny rejs statkiem po Wiśle z podziwianiem panoramy miasta i ponownie Gór Pieprzowych.

Wystawa Muzeum Sala Gabinet Figur Świat Ojca Mateusza to wystawa zainspirowana telewizyjnym serialem „Ojciec Mateusz”. Zobaczyliśmy na niej bardzo realistyczne figury głównych bohaterów w otoczeniu scenografii przeniesionej wprost z planu zdjęciowego. Był ksiądz Mateusz Żmigrodzki, gospodyni Natalia Borowik oraz policjanci – Orest Możejko i Mieczysław Nocul. I co najważniejsze, mogliśmy fotografować się z „aktorami” do woli.

Odwiedziliśmy również sandomierskich rycerzy w ich siedzibie, czyli w Zbrojowni rycerskiej. I udało nam się znaleźć ,,ucho igielne”- ostatnią istniejącą furtę w miejskich murach, używaną przez dominikanów do komunikacji między klasztorami.

Potem był smaczny obiad, zwiedzanie Rynku, karmienie gołębi i oczywiście zakupy pamiątek, wśród nich ozdób ze słynnego krzemienia pasiastego. Ostatnią niespodzianką był McDonald’s w Tarnobrzegu.

Kierownikiem wycieczki była p. Irena Klich, a opiekunami panie Grażyna Kruk i Roksana Kaczówka. Było również z nami kilka mam, które odpowiedzialnie troszczyły się o bezpieczeństwo dzieci.

 

                                               Opracowanie: Irena Klich