pspng@wp.pl 14 642 14 24
Znajdź nas:

Narodowe Święto Niepodległości

To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i pamięci

 

9 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wzruszającego przedstawienia młodzi artyści zaprezentowali swoje aktorskie, wokalne i taneczne zdolności.

Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy oraz tańcem, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile.

Święto Niepodległości to święto, które uczy każdego z nas, że wolność i niepodległość to wartości, o które należy wciąż dbać i stale je pielęgnować. Uczniowie naszej szkoły z powagą uczestniczyli w tej niezwykle ważnej lekcji historii i patriotyzmu.

13 listopada uczniowie naszej szkoły uświetnili swoim występem obchody narodowego święta podczas Wieczornicy Niepodległościowej – spotkania corocznie organizowanego dla mieszkańców Nieczajny Górnej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Dodatkową atrakcją obchodów Narodowego Święta Niepodległości 9 i 13 listopada była przegotowana przez ucznia kl. V Samuela Warzechę wystawa zgromadzonej przez niego imponującej kolekcji eksponatów archeologicznych i historycznych. Zaprezentowane zbiory cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej, mieszkańców Nieczajny Górnej oraz zaproszonych gości.

Inscenizację przygotowali uczniowie pod kierunkiem: p. Iwony Tańskiej, p. Waldemara Szloska, p. Anny Wolak oraz p. Roksany Kaczówki.

Akademia została zarejestrowana przez p. Roberta Pacześniowskiego kamerką zakupioną w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Opracowanie: I. Tańska