pspng@wp.pl 14 642 14 24
Znajdź nas:

Nasi uczniowie w Muzeum AUSCHWITZ-BIRKENAU oraz Muzeum Zamkowym w Przyczynie

Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie

George Santayana

Obóz Auschwitz – Birkenau to światowy symbol terroru, ludobójstwa i holocaustu.

25 października 2023 roku uczniowie klasy siódmej i ósmych naszej szkoły wraz
z wychowawcami (p. Maria Opiła i p. Iwona Tańska) udali się do Oświęcimia. Odwiedzili miejsca upamiętniające martyrologię niewinnych ofiar nazizmu. Poznali sytuację różnych grup więźniów, warunki ich egzystencji i pracy oraz metody ich traktowania przez esesmanów i więźniów funkcyjnych. Dowiedzieli się również o zbrodniczych eksperymenty na więźniach, egzekucjach, komorach gazowych. Usłyszeli o dramatycznych zdarzeniach ludzi, którzy byli więźniami obozu.

Zwiedzanie BYŁEGO NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO I ZAGŁADY uwrażliwiło uczniów na los innych, poszerzyło ich historyczną wiedzę oraz skłoniło do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa
i potrzebą pielęgnowania takich wartości, jak: wzajemny szacunek, przyjaźń i tolerancja. Wizyta w tym autentycznym Miejscu Pamięci była dla uczniów unikatowym doświadczeniem edukacyjnym.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ekspozycji Muzeum Zamkowe w Pszczynie, dokładnie wnętrz XIX i XX-wiecznych oraz zbrojowni.

Pałac, dawna rezydencja magnacka w Pszczynie na Górnym Śląsku  powstała
w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku. Wnętrza zamku pszczyńskiego, których wystrój architektoniczny i wyposażenie mieliśmy przyjemność podziwiać,  pochodzą z przełomu XIX i XX stulecia, a przetrwały w niemal niezmienionym stanie czasy dwóch wojen światowych i okres komunizmu. Kryształowe lustra i żyrandole, drewniane boazerie oraz parkiety, sztukaterie, marmurowe kominki, meble, porcelana, portrety przodków, pamiątki, trofea polowań wywarły na nas ogromne wrażenie.

Następnie udaliśmy się do gotyckich piwnic zamkowych, w których usytuowana jest zbrojownia. W sześciu kolejnych pomieszczeniach oraz przylegającym do nich korytarzu eksponowane jest europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu od XVI po początek XX wieku. Prezentowana jest tu broń zaczepna i ochronna, przeznaczona do prowadzenia walki oraz broń myśliwska, sportowa i pojedynkowa.

Uczniowie zadowoleni z efektywnie spędzonego czasu wrócili do domu.

Organizatorem wycieczki był nauczyciel historii p. Iwon Tańska.

Opracowała: Iwona Tańska