pspng@wp.pl 14 642 14 24
Znajdź nas:

Patriotyczna akademia z okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. 105 lat temu spełniły się marzenia i pragnienia  wielu pokoleń żyjących w trzech zaborach. Zostały wysłuchane modlitwy wywożonych na Syberię, emigrujących gdzieś na obczyznę.

Po 123 latach niewoli, cierpień, prześladowań Polska odzyskała swoją wolność i suwerenność. Święto Niepodległości zajmuje szczególne miejsce w sercu każdego Polaka.

Na tę szczególną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę 10 listopada 2023 r. uczniowie klasy VI – VII  pod kierunkiem pani Renaty Sojki przygotowali patriotyczną akademię, w której przedstawili dramat rozbioru Polski i walkę narodu o niepodległość.

Podczas akademii przypomniano  wszystkim uczniom jak ważna jest znajomość historii Polski oraz poczucie tożsamości  narodowej. Święto Niepodległości to symbol walki o wolność, wiary i zwycięstwa, to symbol miłości Ojczyzny. Polacy przez wieki nie mieli wątpliwości, jak wielkie znaczenie ma słowo Ojczyzna. Nie jest to tylko kraj nad Wisłą, naród polski, ale przede wszystkim ziemia pełna krwi walczących za nią obrońców. To zwyczaje i tradycje naszych przodków, to kultura i język.

Uczniowie recytowali wiersze o tematyce narodowo – wyzwoleńczej oraz śpiewali pieśni patriotyczne i żołnierskie. Podczas akademii uczennice klasy ósmej zaprezentowały taniec flag, a uczennice klasy drugiej zatańczyły dla niepodległej z biało – czerwonymi kwiatami. Piękna, okolicznościowa dekoracja została przygotowała przez panią Annę Warzechę-Bator – przewodniczącą Rady Rodziców.

Podsumowaniem akademii był taniec kwiatów uczennic z klasy II który wykonały pod czujnym okiem pani Roksany Kaczówki.

Występ uczniów został nagrodzony gromkimi brawami. Na koniec pan Dyrektor podsumował akademię i pogratulował uczniom pięknego występu, podziękował wszystkim nauczycielom, przygotowującym uroczystość.

Opracowanie: Renata Sojka