pspng@wp.pl 14 642 14 24
Znajdź nas:

Dzień Czystego Powietrza

14 listopada obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. Nasza Szkoła uczestniczy od ubiegłego roku w Edukacyjnej Sieci Antysogowej ESA. Projekt realizowany jest przez NASK Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

W szkole zamontowany jest miernik jakości powietrza i tablica, która informuje o aktualnym stanie powietrza. Dane te dostępne są też na stronie www.esa.nask.pl , gdzie można zobaczyć stan powietrza w Nieczajnie Górnej. Ostatnio zamontowano też tablicę wewnętrzną do prowadzenia edukacji ekologicznej. Dzięki niej uczniowie i nauczyciele otrzymają stały dostęp do wyników pomiarów oraz treści edukacyjnych na temat zanieczyszczeń powietrza.

Uczniowie realizowali zajęcia o czystości powietrza, na których dowiedzieli się czym jest smog, dlaczego szkodzi i jak poprawić jakość powietrza. Wypełniali karty pracy, wykonali rysunki, dowiedzieli się jak wykonać proste eksperymenty pokazujące jakim powietrzem oddychamy.

W czasie tych zajęć korzystali również z narzędzi cyfrowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zarówno wśród młodszych jak i starszych uczniów interaktywne gry. Poniżej znajdują się linki do nich:

https://eduesa.nask.pl/pogromca-smogu

https://esa.nask.pl/sudoku-smogowe/

Zachęcamy również wszystkich do odwiedzenia strony https://esa.nask.pl/podstawowa-wiedza

Znajdują się tam podstawowe wiadomości o smogu, występujących w nim substancjach toksycznych i sposobach radzenia sobie, gdy przekroczone są normy zanieczyszczeń.

Opracowała: Renata Błasiak