pspng@wp.pl 14 642 14 24
Znajdź nas:

ERASMUS + Dbamy o zdrowie i dobre samopoczucie naszej szkolnej społeczności.

W ramach projektu „Nowa jakość naszej szkoły”, realizowanego z programu Erasmus+, wiele działań poświęciliśmy trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne uczniów oraz nauczycieli. Zależało nam na tym, aby szkoła była miejscem, w którym można nie tylko zdobywać wiedzę, ale również czuć się bezpiecznie, spokojnie i uczyć się radzenia sobie z codziennym stresem.

Po powrocie nauczycieli z zagranicznych szkoleń do codziennych zajęć wprowadzono krótkie ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne i wyciszające. Uczniowie poznawali różne techniki, takie jak oddech przeponowy, oddech kwadratowy, ćwiczenia mindfulness, wizualizacje czy relaksację przy spokojnej muzyce. Ćwiczenia te były wykorzystywane szczególnie przed sprawdzianami, prezentacjami oraz w sytuacjach wymagających większego skupienia. Dzięki nim uczniowie łatwiej się wyciszali, poprawiali koncentrację i lepiej radzili sobie z emocjami.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również „przerwy z jogą”, organizowane zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Początkowo odbywały się dwa razy w tygodniu, a z czasem nawet pięć razy. W ich trakcie uczestnicy wykonywali proste ćwiczenia ruchowe, oddechowe i rozciągające, które pomagały zredukować napięcie oraz odzyskać energię do dalszej nauki i pracy. Dodatkowo dwa razy w tygodniu prowadzone były zajęcia „Świetlica z jogą”, podczas których uczniowie mogli aktywnie i świadomie odpocząć.

Ważnym elementem projektu było także rozwijanie kompetencji emocjonalnych. Podczas godzin wychowawczych i innych zajęć uczniowie uczyli się rozpoznawać i nazywać własne emocje, korzystali z kart emocji, „termometru emocji”, uczestniczyli w rozmowach i ćwiczeniach pomagających lepiej zrozumieć siebie oraz innych. Poznali również technikę STOP, która pomaga opanować impulsywne reakcje i świadomie podejmować decyzje. Ćwiczyli także rozwiązywanie konfliktów, konstruktywne wyrażanie emocji oraz stosowanie komunikatów „JA”.

Projekt objął również nauczycieli, którzy uczestniczyli w szkoleniach dotyczących zdrowia psychicznego, technik relaksacyjnych oraz wspierania uczniów w radzeniu sobie ze stresem. Zdobyte umiejętności szybko znalazły zastosowanie podczas lekcji, zajęć wychowawczych i indywidualnej pracy z uczniami, wzbogacając codzienny warsztat pracy nauczycieli.

Nie zabrakło także działań profilaktycznych związanych ze zdrowym stylem życia. Podczas zajęć zwracano uwagę na znaczenie aktywności fizycznej, odpowiedniego odpoczynku, higieny cyfrowej, właściwych relacji z rówieśnikami oraz odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii.

Realizacja tych działań przyniosła wiele pozytywnych efektów. Uczniowie poznali praktyczne sposoby radzenia sobie ze stresem i emocjami, chętnie korzystali z poznanych technik relaksacyjnych, a nauczyciele wzbogacili swój warsztat o nowe metody wspierające dobrostan uczniów. Wypracowane rozwiązania na stałe wpisały się w życie szkoły i są nadal wykorzystywane podczas zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+ nasza szkoła zyskała nie tylko nowe doświadczenia i kompetencje, ale również skuteczne narzędzia wspierające zdrowie psychiczne i fizyczne całej społeczności szkolnej.